تیزر تلویزیونی

توسط tolofilmblog در تیزر تبلیغاتی بدون دیدگاه

تیزر تلویزیونی

توفیق کوشش های این روزها در شرکت ها ، کارخانجات ، تولیدی ها ، کسب و کارهای دانش بنیان و …. به شدت وابسته به تبلیغات است . لذا شناسایی استراتژی های تبلیغاتی برای این دسته ها به خاطر تبلیغات اثر بخش بسیار پر اهمیت می باشد. در این مقاله با بررسی شکاف تئوریک در مطالعات دانشگاهی و گسرتش چارچوبی نوینی یافته ای به جهت تبیین استراتژی های تبلیغات تلویزیونی انجام می شود . در این مقاله با رویکرد کیفی و با کمک گرفتن از روش نظریه برخاسته از داده ها و نرم افزار Nvivo8  عملیات تبلیغات تلویزیونی در سه سطح تبلیغات منجربه فردسازی ، تبلیغات اطلاعاتی و تبلیغات انتقالی ارائه شده است . در روش های تبلیغات منحصر به فرد ، اطلاعاتی و انتقالی ، ترتیب خلاقیت و نوآوری در تبلیغات ، شناسایی محصول یا خدمت و جلب رضایت مخاطبین به خرید محصولات دارای اولیت می باشند . لذا نتیجه گرفته می شود که باید شرایط علی ، زمینه ای و مداخله گرا در چارچوب اجرایی آگهی تیزر تلویزیونی به کار گرفته شود .

 

استراتژی در تبلیغات تلویزیونی

شناسایی استراتژی های تبلیغاتی برای هر شرکتی خصوصا تبلیغات تلویزیونی شرکت های تجاری حائز اهمیت است زیرا علاوه بر هزینه های بالای رسانه تلویزیون ، تغیرات سریع و وسیع محیطی و پیشرفت های تکنولوژی در دهه های اخیر ، باعث ظهور رسانه های جدید ارتباطی و تبلیغاتی ، و به دنبال آن تغییر سلیقه ی کاربران این وسایل شده است . از طرفی رسانه های جدید به دلیل وجود تکنولوژی های نو و مدرن با فراز و نشیب های بسیاری در این مدت کوتاه روبرو بوده اند . به طوری که گسترش تبلیغات گمراه کننده ، از اثر بخشی این تبلیغات اینترنتی کاسته است . هدف نهایی هر رسانه قراردادن آگهی در برابر مخاطبین است . تصمیمات لازم برای رسیدن به این هدف در رسانه تلویزیون شامل دسترسی مطلوب ، تحلیل انواع رسانه های ، استراتژی زمان بندی در رسانه و تصمیم گیری در مورد محدوده پوشش جغرافیایی رسانه می باشد زیرا تبلیغات در عصر کنونی به سمت برندسازی جهانی سوق پیدا نموده است که همه ی این موارد نیازمند داشتن استراتژی تبلیغات اثر بخش برای شرکت تبلیغ کننده می باشد . تبلیغات رسانه ای به عنوان جادوی قرن بیستم از اهمیت ویژه ای برخوردار است . صاحبان کسب و کارهای کوچک و دانش بنیان ، صنعت ، شرکت ها ، کارخانجات و … دریافته اند که از طریق تیزر تلویزیونی می توانند بیش از هر رسانه دیگری مشتری جذب کنند . رمز موفقیت در این است که درک روشنی از مقوله تبلیغات بازار و هزینه ها داشته باشند تا پولی که صرف ساخت و پخش آگهی می شود به هدر نرود . بنابر این در زمینه ی استراتژی تبلیغات این مساله وجود دارد که مدل مناسب و کارآمد که سازمان ها و شرکت ها بتوانند از آن استفاده کنند و حداکثر آگاه سازی مردم و انتقال مفاهیم به مخاطبین را برای این نهادها فراهم آورد ، چه مدلی می باشد ؟ از طرف دیگر ، در کتب و مقالات مفاهیم علمی نیز خلاءای برای ارائه و تشریح مناسب مدل استراتژی تبلیغات وجود دارد .

تیزر تلویزیونی

هدف های هر برنامه ی تبلیغاتی ، در یک سند حیاتی که عموما استراتژی تبلیغات نامیده می شود ، تشریح می شود . این سند یک نقشه راه اصلی برای آفرینش کمپین های جدید است . استراتژی تبلیغات باید حاوی انبوهی از عناوین فرعی و بخش هایی باشد که لازم است پیش از هر اقدامی برای پیشبرد کمپین ، تکمیل و اجرا شوند . این عنوان ها و بخش ها نقشه ی راه کمپین را دقیقا تعریف خواهند کرد. استراتژی تبلیغات تلویزیونی ، از یک طرف شامل همه محصولات و خدمات رسانه ای یک شرکت می شود که جهت معرفی و تحت تاثیر قرار دادن مشتریان از آن ها استفاده می کنند از طرف دیگر در مورد تازه واردها و هم شرکت های کوچکی که در کسب و کار رسانه حضور دارند نیز صدق می کند . کمپانی رسانه اجتماعی کانز طی گزارشی اعلام داشته که بازاریابان به دنبال بالابردن فرصت و موقعیت هایی هستند که در سایت های پر بیننده و با ترافیک بالا رتبه بازدید آگهی تیزر تلویزیونی را بهبود دهند و با استفاده از رویکردهای هدفمند در طراحی تبلیغات منجر به افزایش وفاداری مشتریان گردد .

در مبحث تبلیغات عواملی از جمله محتوای تبلیغات ، عوامل درون سازمانی و عوامل بیرون سازمانی بر طراحی یک آگهی تبلیغاتی تاثیر گذار می باشد . در محتوای تبلیغات مسایل مربوط به پیام آگهی مانند متن ، تصویر ، نگرش ، ادراک و دانش و آگاهی مخاطبین را حل می نماید ولی نمی تواند مسایلی از جمله قیمت ، در دسترسی و کیفیت محصول و آمیخته ای بازاریابی را حل نماید .

اجزای محتوای تبلیغاتی عبارتند از :

 • عوامل کلیدی برای مشتریان
 • اهداف پیام تبلیغاتی ( اهداف ادراک ، اهداف عاطفی اثر ، اهداف شناختی ، اهداف وابستگی سازی ، اهداف متقاعد سازی و اهداف رفتاری )
 • ایده های بزرگ
 • طرح چارچوب اجرایی تبلیغات 

 

انتقال پیام درست در تیزر تلویزیونی

با بدست آوردن اطلاعات واقعی و کافی درباره ی پژوهش های بازار اطلاعاتی از قبیل سابقه ی محصول ، رقبا و سایر فاکتورهای محیطی ، پژوهش های مشتریان اطلاعاتی از قبیل خصوصیات ، نگرش و علایق و محرک های انگیزشی  و پژوهش های تبلیغات پژوهش های توسعه آگهی ، پژوهش های برنامه ریزی رسانه ، ارزیابی و اطلاعات درباره ی تبلیغات رقبا می توان پی برد که نیاز واقعی مشتری از بازار کالا یا خدمت مورد نظر چیست ؟ بهترین شیوه ی ارائه ی آن چه می باشد ؟ بهترین روش برای پاسخ به چگونگی دستیابی به پاسخ این سوالات در چارچوب استراتژی تبلیغات نهفته است . برای اینکه استراتژی تبلیغات حداکثر کارایی خود را در پاسخ به این سوالات داشته باشد ، باید از پژوهش های کیفی برای جمع آوری اطلاعات استفاده شود .

در آگهی تیزر تلویزیونی چارچوب درونی پیام از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و آن چه را که در آگهی تبلیغاتی آورده می شود ، باید منعکس کننده جزئیات محصول یا خدمت مورد نظر باشد نه اینکه با توجه به ترجیح مشتری باشد . تبلیغات تلویزیونی در محتوای برنامه های تلویزیونی تعبیه می شوند که با داشتن کابل ، دسترسی به ایستگاه های محلی و برنامه های سندیک ها ، تبلیغاتی منحصر به فرد را ایجاد کرد که تا فرصت های محیط را تحت پوشش قرار دهد . تبلیغات بیلبوردی و تبلیغات تلویزیونی به ترتیب پایین ترین و بالاترین رتبه در انتقال اطلاعات را دارا می باشند .

 

مطلب ویژه: ساخت فیلم صنعتی

 

هدف از این مقاله شناسایی و ارائه استراتژی تبلیغات تلویزیونی مناسب و ارائه چارچوبی برای مشتری تیزر تبلیغاتی تلویزیونی با توجه به مدل های ارائه شده می باشد که با بر طرف کردن نواقص موجود در مدل های ارائه شده و با رویکردی نظام مند ، ابعاد و چارچوب استراتژی تبلیغات ارائه داده شود .

حال سوال هایی وجود دارد که بعضی از آن ها این ها هستند که

 1. هدف از تبلیغات چیست و چرا تبلیغات باید صورت بگیرد؟
 2. عوامل تعیین کننده و محدود کننده آگهی بازرگانی چه می باشند ؟
 3. محتوای پیام های تبلیغاتی باید حاوی چه نکاتی باشد ؟
 4. شرایط اثرگذار ، تسهیل کننده و بازدارنده در تبلیغات تلویزیونی چیست؟
 5. مولفه های تبلیغات ترغیبی و اثر بخش چیست ؟
 6. چه عواملی بر مخاطبین و بینندگان اثر گذار است ؟
 7. برای ساخت تیزر تبلیغاتی چه مسائلی باید رعایت شود ؟
 8. برای ساخت تیزر تبلیغاتی ( پیشنهاد می کنم مطلب تیزر تبلیغاتی چیست را مطالعه نمایید. ) اولویت هایی که باید در نظر گرفت چیست ؟

تیزر تلویزیونی

محققین متعددی ابعاد استراتژی تبلیغات را بیان نموده اند . هر یک از این محققین ، ابعاد استراتژی تبلیغات را در صنعت های مختلف برای محصولات گوناگون تشریح کرده اند.

از نظر مایر ، هریس ، چیو ، هازمان و ناصیر ابعاد استراتژی تبلیغاتی خلاق شامل موارد زیر می باشد:

 • 1 – بعد اطلاعاتی بودن آگهی تلویزیونی
 • 2 – بعد توافق و قابل قبول بودن آگهی تلویزیونی
 • 3 – محرک های انگیزشی و روانشناس در ارائه متن آگهی تلویزیونی
 • 4 – آشناسازی برند
 • 5 – ارتباطات نمادین و الگو
 • 6 – تقلید کردن
 • 7 – ادعاهای مکرر و پی در پی
 • 8- میزن تعهد پذیری در قبال آنچه ارائه داده می شود .

فرازر ، شیهان و پتی با بررسی مقالات و پژوهش های مختلف در زمینه تبلیغات ، اجزای تبلیغات استراتژیک را برای یک تصمیم گیری ، در 155 متغیر دو و سه بخشی طراحی کرده اند سپس اجزای تاکتیکی و تمایزی استراتژی تبلیغات تلویزیونی را ارائه داده اند.

آنها سی و سه متغیر را از 155 متغیر ، برای تصمیم استراتژیک در نظر گرفته اند که این 33 عامل را در پنج طبقه زیر جای داده اند.

1- ترفیع ، درخواست و پیشنهاد فروش : این طبقه 13 آیتم از آگهی تبلیغاتی تلوزیونی اصلی را تشریح می کند که بر اصطلاحات ویژگی های محصول ، عملکرد و سودمندی تاکید دارد.

2 – لحن صدا یا جو موجود در تبلیغات تلویزیونی : این طبقه 17 آیتم را در مورد احساس کلی از آگهی تلویزیونی و محدوده ی فروش بالا به فروش ناامید کننده و سرد را تشریح می کند.

3 – درخواست های احساسی / عقلایی : متغیرهای موجود در این طبقه توضیح می دهند که آگهی تبلیغاتی تلویزیونی عقلانی می باشد یا درخواستی احساسی ؟ این بعد سه بخشی شامل درخواست کاملا منطقی ، درخواستی متعادل از منطقی و احساسی و درخواستی کاملا احساسی می باشد.

4 – مثبت یا منفی : این متغیر توضیح می دهد که کدام یک از ارتباطات تجاری برای مصرف کننده که اگر محصول را خریداری نماید ، کامل تر و غنی تر می باشد و اگر محصول را خریداری نکند ، چه زیانی را متحمل خواهد شد.

5 – آگهی متمایز سازی برند : این متغیر نشان می دهد که کدام یک از آگهی ها ، تبلیغ محصول را منحصر به فرد می کند ؟ و کدام یک از آگهی تبلیغاتی تلویزیونی ادعایی مبتنی بر اصل و واقعی بودن را ارائه می دهد؟

این متغیر نیازمند آگهی تلویزیونی کامل از طبقه ی محصول مورد نظر می باشد.

 

 

گیرل و پراکس مارر ابعاد استراتژی تبلیغات تلویزیونی را در سه بعد ارزش محور ، اطلاعاتی و احساسی طبقه بندی نموده اند و تاثیر آن را بر برند ، مورد برسی و آزمایش قرار داده اند . دنس و پلس مارکر ابعاد استراتژی تبلیغاتی تلویزیونی که بر بسط و گسترش دادن فعالیت های تبلیغاتی اثر گذار می باشد ، در سه بعد معرفی و افزایش آگاهی مردم از برند ، بعد منفی احساسی و بعد مثبت احساسی طبقه بندی نموده اند.

 

انواع تبلیغات

تیزر تلویزیونی

با توجه به مطالب بالا ، ساختار و مبانی هر تبلیغی بر اطلاعاتی ، انتقالی و احساسی بودن استوار می باشد . تبلیغاتی اطلاعاتی ( آموزنده ) محتوای اطلاعاتی محصولات را به صورتی ارائه می دهد که به تصمیم گیری مصرف کننده نسبت به زمانی که آگهی هنوز پخش نشده است ، کمک کند . تبلیغات اطلاعاتی ، تبلیغاتی است که بر پایه محتویات واقعی برند ، به مصرف کننده ارائه شود و قابلیت بررسی وبازبینی اطلاعات برند را دارا باشد و تبلیغات انتقالی ، تبلیغاتی است که برای مخاطبیت سودمندی ایجاد نماید همچنین چارچوبی تئوریکی است که برا اساس مفاهیم پردازش اطلاعاتی می باشد که مخاطبین آن را مصرف و مورد استفاده قرار می دهند . تبلیغات انتقالی تجربیات حاصل از استفاده ی محصول را در معرض نمایش قرار می دهد که این تجربیات شامل هیجانات یا لذت هایی است که از استفاده ی برند مورد نظر حاصل می شود . در واقع این نوع تبلیغات بر پایه احساسات ، شرایط کلاسیکی جانشینی و پژوهش های انگیزشی استوار است . تبلیغات احساسی ، تبلیغاتی است که بر عواطف و احساسات مخاطبین اثر گذار باشد . این بعد به اجتماعی بودن و نیازهای روانی مصرف کنندگان از خرید محصول یا خدمت اشاره می کند . ابعاد تبلیغات احساسی شامل طنین انداز بودن ، عاطفی بودن آگهی ، احساسات مثبت ، احساسات منفی ، ارزش محور بودن ، توانایی جلب توجه نمودن ، توانایی لمس کردن ، میزان اثر گذاری و بعد جایگاه سازی بر جایگاه رقابتی محصول و برند در بازار اشاره دارد . بعد قابلیت متقاعد سازی ، بر ارائه ادله و اساد معتبر جهت اعتماد سازی تاکید دارد.