سیستم های کنترل حرکت

توسط tolofilmblog در فیلمبرداری, فیلمسازی بدون دیدگاه

سیستم های کنترل حرکت در جلوه های ویژه سنمایی

 

سیستم های کنترل حرکت به روش های گوناگونی در جلوه های ویژه مورد استفاده قرار می گیرند .

 

 

فهرست زیر البته جامع نیست :

  • امکان برنامه ریزی نماهای مدل به طوری که حرکت اجسام در صحنه های جلوه ویژه قابل باود شده و این حرکت قابل بازبینی باشد .
  • امکان تکرار این صحنه ها برای قاب گذاری های نور جلو – نور پشت یا نور جلو – نور جلو در صورت نیاز .
  • امکان تکرار این صحنه ها برای بهبود جلوه هایی چون نورهای متحرک ، فضای دودآلود و غیره وجود دارد .
  • حرکات سیال دقیق و امکان نزدیکی بسیار زیاد به سوژه ها به آرامی و با وضوح دقیق و قابل برنامه ریزی امکان پذیر است .
  • از انیمیشن تک فریم نیز می توان درصحنه هایی که دوربین متحرک دارند استفاده کرد .
  • با استفاده از سیستم های مکانیکی بسیار پیچیده با بیش از پنجاه کانال کنترل حرکت برای متحرک سازی موجودات خارق العاده ، انیمیشن Go – Motion نیز قابل اجرا است . این سیستم ابتدا در فیلم شکارچی اژدها مورد استفاده قرار گرفت .
  • Moo Motion ، سیستمی است که در آن صحنه های ضبط شده با پان ، تیلیت ، تراک و حرکات بوم با حرکات موتوریزه شده عروسک های معلق ترکیب می شوند این حرکات در زمان واقعی توسط عروسک گردان ها کنترل می شوند . این تکنیک برای استفاده در فیلم بیگانه 3 طراحی شده و دارای یک سیستم دیسک لیزری پردازش ویدئویی است که می تواند هر سرعت فیلم برداری از یک تا 48 فریم در ثانیه را به سرعت 24 فریم در ثانیه تبدیل کند و بدین وسیله در حین فیلمبرداری ، صحنه ها می توانند به طریقه ویدئویی ترکیب شوند تا امکان تصمیم گیری برای نوع اجرا در رابطه با کنش های متقابل یک عروسک با مقیاس 3/1 با تصاویر ضبط شده قبلی با بازیگر زنده ، فراهم شود .
  • برنامه های کنترل حرکت ، ترکیب تصاویر موجودات خلق شده توسط کامپیوتر ، تصاویر نمایشی شبیه سازی شده و دیگر سوژه ها را با بازیگران زنده ، دکورها ، وسایل صحنه و ماکت ها امکان پذیر می کند . ( مطالب طراحی صحنه را از دست ندهید )
  • ضبط اطلاعات حرکتی دوربین برای عملیات پس از تولید ، هنگام نیاز به ترکیب تصاویر ساخت کامپیوتر در یک صحنه .

سیستم های دیجیتالی جدید حرکت این امکان را فراهم کرده تا از دوربین فیلمبرداری معمولی در صحنه استفاده شود و سپس تصاویر حاصله در یک محیط دیجیتالی ضبط و ذخیره شوند . در بعضی شرایط چشم اندار استفاده از چنین تکنیک هایی نیازمند علامت گذاری و یا استفاده از نقاط شاهد در صحنه است . نقاطی که بعدا در عملیات تکنیکی پس از تولید به عوان کلیدهای حرکت مورد استفاده قرار خواهند گرفت . این تکینک نه چندان گران ، آزادی و خلاقیت بیشتری در صحنه فراهم می کند و در زمان و هزینه ای که هنگام استفاده از دوربین های کنترل حرکت ، کلگی های دنده ای ، دالی ها و غیره هدر می رفت ، صرفه جویی می کند . این تکنیکی است که در زمینه لوازم ، جلوه ها و نرم افزارها بی وقفه در حال پیشرفت است و بی شک هم اینک پیش رفته تر از زمانی است که این کتاب چاپ شده است . در عمل ، کمپانی سازنده فیلم به طور کلی با مشاور یا کمپانی جلوه های ویژه قرار داد می بندد تا کلیه نیازهای فیلم را در این حیطه جامعه عمل بپوشاند .

 

سیستم های کنترل حرکت در استودیو جلوه های بصری

استودیو جلوه های بصری

سیستم کنترل حرکت ایده ال برای فیلمبرداری از ماکت ها شامل یک دوربین با پین تثبیت استوار با یک سیستم فوکوس موتوریزه در داخل یک کلگی دنده ای مخصوص پان ، تیلت و حرکات چرخشی که در آن دیافراگم ورودی لنز یا نقطه گرهی می توانند در راس هر سه محور قرار گیرند است که از یک بازوی بلند قابل چرخش آویزان شده و همه این مجموعه روی یک ریل با طول دست کم 50 فیت قرار دارد . بر این اساس ، سیستم های گوناگونی با استفاده از تخصص های گوناگون مهندسی در صنعت ساخته شد و دقت و اطمینان در عملکرد آن ها به متصدیان آن آزادی و خلاقیت بیشتری در حرکت بخشید . یک سیستم کنترل الکترونیکی ، موتورها را به حرکت در می آورد ، معمولا موتورها را به حرکت در می آورد مگر سرعت یا قدرت بیشتری نیاز باشد ، در این صورت موتورهای خود فرمان DC  به کار گرفته می شوند و سپس فایل های حرکتی را که توسط فیلمبردار انجام شده ، ذخیره می کند . در دستگاه کنترل حرکت استودیو ، اغلب پیش بینی هایی برای کنترل زاویه شاتر دوربین در یک دامنه وسیع برای کنترل حالت تاری ناشی از حرکت سوژه های متحرک در فیلم برداری شده است . دامنه نوردهی از حدود یک چهارم ثانیه تا بسیار زیاد است . بیشتر سیستم ها چندین روش برای برنامه ریزی حرکات دارند و هر کدام یا همه این روش ها ممکن است استفاده شوند . جوی استیک ها پتانسیومترها یا رمزگرهای اپتیکی با محور دورانی اغلب برای برنامه ریزی دستی موتورها که بخش های گوناگون سیستم را هدایت می کنند استفاده می شوند . جوی استیک می تواند سرعت یا وضعیت عملکرد یکی از موتورهای کنترل حرکت را هدایت کند .به طور مثال : پان ، تیلت ، تراک ، چرخش دورانی و غیره و همان طور که برنامه ادامه پیدا می کند ، تمامی این حرکات ضبط شده و در هماهنگی کامل با تمامی قطعات می توانند دوباره تکرار شوند . نتیجه شبیه به یک اتوموبیل یا هواپیمای کنترل از راه دور است ، یعنی ضبط دقیق هر آنچه اتفاق می افتد . جوی استیک با استفاده از تکنیک برنامه ریزی دیگران می تواند اجزاء سیستم را به صورت یک سری وضعیتهای شروع و پایان حرکت دهد و در همان حال تمام این کلیدهای وضعیت و حرکت را ضبط کند و به سیستم فرمان دهد تا همه این حرکات را در طول مسیر مشخص شده بازسازی کند . این درست شبیه کار انیماتور است که تنها نقاشی های اصلی را می کشد و بقیه نقاشی های میانی براساس آن ها به صورت خودکار کشیده می شوند . با استفاده از گرافیک های کامپیوتری روش های پیچیده تر تولید حرکت نیز امکان پذیر هستند . می توان فایل های حرکت را بر اساس انواع روش های سیستم های کنترل حرکت ، تدوین و اصلاح کرد . انواع سیستم های کنترل حرکت الکترونیکی تجاری موجود می باشند . بسیاری از استودیوهای جلوه های بصری خود ، سیستم های کنترل حرکتشان را ساخته ان . گرچه استفاده از کنترل حرکت در جلوه های بصری پیشرفته امری عادی است ، اما این فرآیند پرهزینه و زمان بر است .

 

 

سیستم های کنترل حرکت در فضای باز

فضای باز در جلوه های ویژه سینمایی

اگر نیاز به استفاده از کنترل حرکت در فضای باز یعنی خارج از دیوارهای استودیوی جلوه های بصری هرماه با دوربینی که با سرعت صدابرداری 24 فریم کار کند باشد ، ملزومات متفاوتی نیاز است . کارگردان معمولا نیاز به دوربین متحرک خواهد داشت و این در نماهای جلوه های بصری به گونه ای مشکل بوده و هست .

به هر حال بیشتر موارد زیر مورد نیاز خواهند بود  :

(1) دوربین سبک ، استوار و قابل کنترل توسط سیستم الکترونیکی کنترل حرکت با قابلیت تنظیم سرعت های شاتر و فریم و بدون تغییر در طول کار . اگرچه همیشه لازم نیست اما دوربین باید مخصوص صدابرداری باشد . بایستی سیستم ویدئویی همزمان برای پخش تصاویر داشته باشد که توسط سیستم الکترونیکی کنترل حرکت قابل هدایت باشد .

(2) یک سیستم قابل اعتماد فوکوس کنترل حرکت . پلان هایی ممکن است نیار به تکرار چند باره و دقیق یک حرکت واحد داشته بانشد در این صورت دقت عمل سیستم فوکوس حیاتی است .

(3) یک کلگی دنده ای پان و تیلت که به وسیله انواع تکنیک ها بتواند در پلان های تکراری متوالی ، مقیاس مدرجی برای اندازه دیافراگم ورودی لنز فراهم کند که از مقیاس کامل وسایل صحنه و ماکت ها کمتر باشد . این کلگلی باید توسط یک فرمان کنترل از راه دور با گردونه های دستی و یک مانیتور ویدئویی هدایت شود . معمولا این کلگی ها برای تغییر سرعت پان و تیلت از معمولی تا بسیار زیاد ، از موتورهای خود فرمان DC استفاده می کنند . بی صدا بودن عملکرد سیستم بسیار مهم است . بعضی از این کلگی ها مشکلاتی را برای صدابرداری ایجاد می کنند .

(4) یک دالی با ریل و یک موتور قوی حرکت ، بوم متحرک موتوردار ، رمزگرهای حرکت برای هر دو محور که امکان کنترل دستگیره های دالی در نماهای معمولی یا هدایت از راه دور یا حرکان از پیش برنامه ریزی شده را فراهم می کند . دقت کنید که تمامی موارد بالا باید در حد عالی استاندارد از نظر کیفیت و عملکرد باشند و باید بتوان همه آن ها را روی ریل های سریع الاتصال قرار دارد .

(5) میز فرمان الکترونیکی کنترل حرکت با هدایت یک تکنسیت کار آمد که بتواند به دقت فایل های حرکت را پلان به پلان ذخیره کند .

(6) میز فرمان ویدئویی بدون پرش که پلان ها را روی یک نوار ویدئویی یا دیسک لیزری خیره کرده و آنها را بلافاصله برای بازبینی پس از هر پلان نمایش دهد . این سیستم باید امکان ترکیب ویدئویی داشته باشد و همزمان بتواند جهت مقایسه ، تصاویر A و B را از صحنه نمایش دهد و یا در حالی که تصویر B را ضبط می کند تصویر A  را نشان دهد . ملزومات سیستم ویدئویی بستگی به ملزومات پلان دارد .

(7) ثبت جزئیات حرکت ، موقعیت و فواصل بازیگران ، دوربین و غیره در صحنه و هر گونه اطلاعات محاسباتی و جغرافیایی برای استفاده در عملیات پس از تولید .

 

 

تکنیک کنترل حرکت

هنگام کار در فیلم جنگ ستارگان ما با یک ساختمان خالی شروع کردیم و مجبور بودیم سیستم کنترل حرکت خود را جمع آوری کرده و بسازیم . ما ویولون های ذهنی ساختیم که می بایستی نواختن آن ها را بیاموزیم . خوشبختانه تصویر گل کرد و خیل عظیمی از تماشاچی ها برای دیدن رسیتال های کنترل حرکت ما حضور به هم رساندند . از آن پس تحولات بسیاری در این حوزه به وجود آمده و فیلمبرداران زبر دستی به سینما معرفی شده اند . دو تکنیک عمده برای برنامه ریزی فایل های حرکتی در استودیو وجود دارد : یک راه استفاده از نقاط موقعیت شروع و پایان برای هر محور حرکتی ( این تعداد تا 50 عدد قابل برنامه ریزی است و استفاده از کامپیوتر برای بازساری حرکات است . راه دیگر به فیلمبردار امکان می دهد تا حرکات را توسط جوی استیک بازسازی کند . به اعتقاد بازسازی کامپیوتری برای کارهای گرافیکی و انیمیشن بسیار عالی است و روش  واسطه انسانی ، برای فیلم برداری از مدل و ماکت بهترین راه است . در نماهایی که توسط کامپیوتر اجرا می شود حرکات منحنی ها ، کاهش تدریجی سرعت و افزایش تدریجی سرعت و امثال این ها از نظر ریاضی کامل و بی نقص هستند و به ویژه در صحنه های پرتحرک ، ضربان قلب و تکان وجود ندارد و در نتیجه همه چیز قابل پیش بینی و طراحی است و به هیچ وجه توجه تماشاگر را منحرف نخواهد کرد . فیلمبردار نمی تواند چنین دقت عملی را اعمال کند اما در عوض حس انسانی و جستجوگری که در نحوه هدایت دوربین به ویژه توسط فیملرداران حرفه ای وجود دارد به راحتی به بیننده منتقل می شود . ریچارد ادلاند عضو Asc ، برای ساخت جلوه های بصری فیلم های جنگ ستارگان ، حمله امپراطوری ، محاجمین صندوقچه گمشده هیئت رئیسه آکادمی علوم هنرهای سینمایی و مدیر بخش جلوه های ویژه و کمیته جوایز عملی و تکنیکی است .