صدابرداری سینما
06
مه

صدابرداری سینما

صدابرداری سینما

 

عیب یابی وسایل صدابرداری

عیوب زمانی خود را نشان می دهند که ابدا انتظار نمی رود و دانش و شناخت مکانیزم منطقی کار دستگاه می تواند در حل مشکل یکی از اجزاء دستگاه کمک کند و حتی راه حلی سریع برای تعمیر مثلا یک کلید معیوب به دست دهد .

 

نیرو

اگر همه اجزاء و عناصر دستگاه از کار افتادند ، وضعیت باتری و اتصالات آن را کنترل کنید . در بعضی دوربین ها ، این احتمال وجود دارد که زمان اتصال کابل تغذیه به انتهای دوربین ، در اثر اصابت یک ضربه اتفاقی ، اتصال باتری قطع شود . ممکن است باتری ، به خصوص در صورت سقوط از ارتفاع ، با وجود ظاهر سالم و بی عیب و نقص ، در مدارهای درونی دچار قطعی و اشکال باشد . بعضی باتری ها فیوز دارند و ممکن است در اثر کشیدن جریان زیاد ، فیوز آن ها بسوزد .

اگر صفحه نمایشگر دوربین مختصات لازم را ثبت نمی کند ، باتری را وارسی و احتمالا تعویض کنید . صفحه نمایشگر ممکن است وضعیت نیروی باتری را نیز به عنوان یکی از مختصات خود نشان دهد  ، اما حتما برای موارد پیش بینی نشده ، چند باتری یدکی و ذخیره همراه داشته باشید ممکن است باتری خود را برای کمک به همکاری قرض بدهید ، یا باتری را در جیب کتی گذاشته اید که در رختکن جا مانده است و هزار سناریو محتمل دیگر . اگر تعویض باتری مشکل را حل نکرد ، ممکن است اشکال از کفی استقرار باری باشد و برای فهمیدن آن باید باتری را به کابل به یک سوکت 4 سوزنه ایکس ال آر ، که معمولا در عقب دوربین تعبیه شده ، متصل کنید . می توانید با استفاده از یک آدابتور تغذیه 12 ولت ، از برق شهر استفاده کنید یا دوربین را مستقیما با یک باتری 12 ولت تغذیه کنید .

اگر این کار هم ثمر بخش نبود ، شاید اشکال از کارتی باشد که برای محافظت دوربین از نیروی برق بیش از حد طراحی شده است . این کارت ، اغلب در قسمت عقبی بدنه دوربین قرار دارد و شاید ناچار شوید آن را جابه جا کنید . اگر دستگاهتان امکان پخش جداگانه صدا و تصویر دارد ، اطمینان پیدا کنید که دکمه روی دوربین قرار داشته باشد . زمانی که نوار با هد تماس ندارد و وجود هیچ صدایی در هیچ یک از ابزار کنترل صدا مشهود نیست ، ببینید که دوربین روی گزینه صرفه جویی قرار نداشته باشد .

 

مطالعه بیشتر : دیالوگ در سینما

میتر صدا و شنود صدا

فرض کنیم که دوربین ، نیروی  برق کافی دارد اما نه حرکت میترها دال بر وجود صداست و نه صدایی در گوشی شنیده می شود . برای رفع مشکل ، پیش از هر کاری باند صدا ( برای مطالعه بخش صدابرداری کلیک کنید. ) را از وردی صدا در عقب دوربین به گزینه جلو دوربین یعنی میکروفون خود دوربین تغییر دهید . آیا میکروفون دوربین کار می کند ، یعنی سیگنالی تولید می کند ، تراز صدا را روی گزینه اتوماتیک قرار دهید تا مطمئن شوید که مشکل ، ناشی از اصابت اتفاقی ضربه ای به دکمه کنترل تراز صدای دوربین نیست . در این صورت ، نقطه ای برای آغاز دارید ، به ویژه که هنگام حرکت از پایگاه اطمینان داشته اید که وسیله به خوبی عمل می کند .

در این مرحله فرض می کنیم میکروفون دوربین سیگنال تولید می کند ، بنابراین اشکال را باید در یکی از عناصر و اجزاء ورودی صدا جست و جو کرد . پس اطمنیان پیدا کنید که می توانید هم صدای میکروفون دوربین را از طریق گوشی بشنوید و هم حرکت شاخص های صدا را در صفحه نمایشگر ببینید . اگر میتر کنترل عمل می کند ، اما صدایی از گوشی شنیده نمی شود ، در شرایطی که میکروفون دوربین به هر دو باند صدای یک و دو متصل است ، ببینید :

1 – آیا اتصالات به بنده دوربین به درستی صورت گرفته است. کابل را ، در صورت نیاز ، چند بار بیرون بکشید و مجددا وصل کنید تا اطمینان یابید که کابل در محل اتصال به درستی جا افتاده است . ممکن است سوکت خود جک دچار اشکال باشد و نر و ماده اتصال به درستی با هم چفت نمی شوند .

2 – آیا مینی جک خراب است ؟ کابل رابط مینی جک را در نزدیکی سوکت تکان دهید تا ببینید اشکالی در کابل وجود ندارد ؟ برای اطمنیان بیشتر ، گوشی را با دستگاه دیگری ، مثلا یک دستگاه پخش صوت استریو خانگی امتحان کنید .

3 – آیا کابل در محل اتصال به گوشی ، قطع یا معیوب نیست ؟ سیم های مربوط به هر دو طرف گوشی را اعم از سمعکی یا معمولی تکان دهید .

4 – آیا دکمه کنترل بلندی صدای گوشی در حالت متناسبی تنظیم شده است ؟

5- آیا کابل گوشی ، دکمه کنترل بلندی سطح صدای جداگانه ای دارد که اگر دارد باید در این صورت شما آن را تا انتها باز کنید و روی آن را با چسب بپوشانید .

6 – کلید کنترل صدا را در چه وضعیتی قرار داده اید ؟ برای حل مشکل احتمالی در اتصالات ، ضامن کلید را چند بار بچرخانید .

اگر هیچکدام از 6 توصیه بالا موثر نبود ، با استفاده از یک گوشی رزرو و یدکی ، فرآیند را دوباره تکرار کنید .

 

زنجیره سیگنال صدا

اگر فرض کنیم گوشی و سیستم کنترل صدا درست عمل می کنند ، به ورودی های عقب دوربین مراجعه و با وارسی کابل و اتصالات میکروفون به دوربین به ترتیب زیر عمل کنید  :

1 – آیا اتصال کابل ها به میکروفون یا ورودی دوربین محکم است ؟ اگر شک دارید ، کابل را عوض و با کابل یدکی کار کنید تا خیالتان از بابت احتمال خرابی کابل راحت شود . در حالی که صدا را به دنبال نشانه ای از سیگنال با گوشی می شنوید ، محل اتصال هر دو طرف کابل را تکان دهید .

2 – آیا تغذیه هم خط روشن است ؟

3 – میکروفون را با یک میکروفون دینامیک که نیاز به نیرو ندارد ، عوض کنید . مسیر را دوباره کنترل کنید .

4 – چه عنصری به کانال یک متصل است ؟

5 – چه عنصری به کانال دو متصل است ؟

تنظیمات مربوط به میکروفون و خط را در صورت ضرورت از نظر ضعیف بودن وارسی کنید . کلید را به جلو و عقب بکشانید ، ممکن است کلید مشکل داشته یا کثیف باشد . اگر میکروفونی به ورودی متصل کرده اید ، ببینید آن میکروفون به کانال مربوطه متصل است یا خیر . تراز هر دو کانالی را که به آن میکروفون متصل است ، روی وضعیت دستی قرار دهید و در حالی که صدای دوکانال را با گوشی کنترل می کنید ، دور دکمه گردونه ای سی اچ 1 و سی اچ 2 را به قصد تنظیم تراز صدا بچرخانید . اگر این دکمه ها مدت طولانی در یک وضعیت باقی مانده باشند ، احتمال دارد که کثیف شده و عمکرد دستی نداشته باشند ، بنابر این باید آن را چند بار به جلو و عقب بچرخانید تا موقتا تمیز شوند و در اولین فرصت هم آن ها را به طور اساسی تعمیر و آماده کندی .

آیا دکمه تنظیم سطح صدای کانال یک در روی بدنه دوربین تا جد اکثر باز است ؟ دقت نمودار خطی صفحه نمایشگر اطلاعات دوربین خیلی قابل اعتماد نیست و صدا را باید با استفاده از گوشی ارزیابی کنید و در این صورت است که می توان به درستی صدا اطمنیان پیدا کرد . اگر سطح صدا بیش از حد باشد ، چراغ کوچک قرمز رنگ هشدار روی دوربین نیز چشمک زن می شود . اگر سیگنالی وجود ندارد ، دستگاه را در جست و جوی آثاری از شکستگی بررسی کنید ، شک نداشته باشید که اگر دستگاه در فاصله پایگاه تا محل کار ضربه خورده یا به زمین افتاده باشد ، یادتان می آید . در صورتی که سیگنال وجود دارد اما دوربین قادر به ضبط آن نیست ، ببینید که اهرم قرمز رنگ کوچک روی کاست که برای اجتناب از ضبط دوباره نمای جدید روی قسمت های قبلی تعبیه شده ، به اشتباه داخل نرفته و در حالت غیر قابل ضبط قرار نگرفته باشد .

 

ساخت فیلم بلند خود را به ما بسپارید

 

نویز

نویز

میکروفون شما سیگنال دارد و میتر دستگاه نیز کار می کند ، اما شما در گوشی صدای نویز ، هام و صداهای اضافی می شنوید . اغلب با صدای بلند قر می زنید که این صداها از کجا هستند  ؟ ابتدا با استفاده از گوشی یدکی تکلیف گوشی تان را روشن کنید و ببینید با گوشی جدید ، صدا همچنان در همان حد و اندازه قبلی احساس می شود ، گوشی مشکل دار ممکن است باعث اشکال در مدارهای کنترل صدا شود و صدای نویز با وز تولید کند . اگر نویز همچنان حضور دارد ، کلید انتخاب را تنها روی کانال یک قرار دهید . اگر مشکل حل شد ، می توان نتیجه گرفت که اشکال از کانال دو است .

اگر نویز باز هم حضور داشت ، دکمه کنترل صدای کانال یک را بالا و پایین ببرید و ببینید صدای نیوز تغییر می کند ؟ اگر صدای نویز تغییر کرد ، اشکال مربوط به همین کانال است . کلید انتخاب کانال صدای میکروفون خود دوربین و ورودی عقب بدنه را به تناول تغییر دهید . اگر نویز در هر دو وضعیت کلید همچنان حضور داست ، ممکن است سیستم کنترل صدایتان اشکال داشته باشد ، اما اگر مشکل تنها در یک کانال وجود داست ، مشکل همان جاست و برای رفع آن میکروفون یا کابل را عوض و تغذیه هم خط آن را چند بار خاموش و روشن کنید .

 

حتما بخش تجهیزات صدابرداری را مطالعه نمایید.