نقد آلیتا فرشته نبرد

توسط tolofilmblog در فیلمسازی بدون دیدگاه

نقد و بررسی فیلم آلیتا فرشته نبرد

 

رابرت رودریگز و جیمز کامرون زندگی رمان های گرافیکی یوکیتو کیشیرو را زنده می کنند.

 

قهرمان آلیتا

Battle Angel یک سایبورگ است که از قطعات یدکی ساخته شده است و در تلاش است تا قدرت او را درک کند. این استعاره ای مناسب برای این حماسه علمی تخیلی، اکشن جنجالی اما غیر رضایت بخش است که لحظاتی از تماشای عالی اما همچنین بسیاری از بخش های عمومی و پیچیده را که از دیگر درام های سیتوپاتیک در کنار هم قرار گرفته اند ، است. فناوری عملکرد ضبط ، برش لبه ای عالی از Alita به ما می بخشد ، اما اگرچه رابرت رودریگز به وضوح عاشق این ژانر خمیری است ، اما این محبت به ندرت به چیزی بیش از نمایش چشمگیر توانایی فنی تبدیل می شود .
وقتی با روح خسته کننده کارگردان با دامنه وسیع داستان روبرو شد ، آلیتا بهترین حالت را دارد این بیشتر وسیله نقلیه ای است و برای نبردهای عظیم و تنظیم عاقبت ناامید کننده می باشد.

این فیلم در 6 فوریه در سینماهای ایالات متحده و  در 14 فوریه در سینماهای انگلستان اکران می شود. آلیتا با بازیگران پر از اسکار (کریستوف والتز ، جنیفر کانلی و ماهارشا علی) به بازیگران پر افتخار می پردازد ، اما قرعه کشی بزرگتر ممکن است تهیه کننده و نویسنده باشد. جیمز کامرون ، که اقتباسی از رمان های گرافیکی Yukito Kishiro را برای آنچه که بدون شک امیدوار است فیلم فوق العاده ای است و رابرت رودریگز کارگردان نام آشنای سینمای مکزیک و آمریکا.

این فیلم در قرن 26 رخ می دهد ، تقریباً 300 سال پس از “سقوط” – یک جنگ فاجعه آمیز که بیشتر کلان شهرهای کره زمین را به آشیانه کاهش داده است. در شهر سیتی ، دایسون ایدو (والتز) ، پزشک متخصص در مراقبت از روبات ها ، قسمت هایی از بدن سایبورگ را در یک خراشگاه پیدا می کند و قطعات را به خانه می برد تا بتواند آن را مجدداً جمع کند. ایوو با نام سایبورگ آلیتا (روزا سالازار) می کوشد آنچه را که برای جهان اتفاق افتاده است توضیح دهد ، اما او هیچ خاطره ای از اینکه چه کسی بوده است ندارد هرچند که او از گذشته های خود چشم اندازی می کند که نشان می دهد وی زمانی جنگجو وحشی بود.

 

 

تکنولوژی در فیلم آلیتا

نقد آلیتا فرشته نبرد

کامرون دو دهه در تلاش برای توسعه این پروژه است و آنچه که فوراً در مورد فیلم قابل توجه است ، اثرات آن است. این کارگردان آواتار خود را در زمره عملکردهای ضبط حرکت پیشگام نشان داد و آلیتا نشان می دهد که فناوری از آن فیلم تا چه حد پیشرفت کرده است. چهره بیانگر آلیتا و ادغام آسان شخصیت در صحنه های اکشن زنده در کنار سایر بازیگران آنقدر عالی است که شخص تقریباً فراموش می کند که این یک کاراکتر انمیشنی  است .

اولین ساخته خود از Sin City City: A Dame To Kill For ، در سال 2014 ، یک بوم تندتر از هر آنچه که قبلاً تلاش کرده است کار می کند و آلیتا وقتی با روحیه ناخوشایند کارگردان کار می کند با دامنه گسترده داستان بهترین کار خود را دارد. این فیلم در طول سکانس های اکشن زنده می شود که آلیتا شیرین ناگهان متوجه می شود که گذشته تاریک او درگیر یک سرباز است. در حالی که او هیچ چیزی را نمی تواند به یاد آورد ، وقتی در برابر قلاب های آهنین سیتی مانند قاتل سایبورگ زپان (اد اسکرین) قدم می زند ، مهارت تحویل لگد های باله را حفظ می کند.

این لحظات زودگذر فیلمبرداری آدرنالیزه آنچه را که الهام بخش سفر کشف الیتا است ، مهار می کند. اما مسئله این است که بیش از حد آلیتا شخصیت هایی را توصیف می کند که قوانین این دیستوپی تاریک را به شخصیت اصلی ما توضیح می دهند. البته ، این نمایشگاه بی پایان به فیلمسازان اجازه می دهد تا برخی از ساخت و سازهای جهان را انجام دهند ، اما کمی درباره ماشین های شهر آهنین (چه رسد به زمین در قرن 26) جالب توجه است.

حتی از این بدتر ، تنظیمات آلیتا بیشتر مناظر پسا آخرالزمانی را به یاد می آورد ، با این که طراح تولید استیو جونر و فیلمبردار بیل پوپ در تلاش هستند تا روشهای تازه ای پیدا کنند تا آینده ای وحشتناک را به ما نشان دهند. در حالی که می توان ادعا کرد که کتاب های کیشیرو ، که در دهه 1990 منتشر شد ، پیش بینی گرایش علمی-تخیلی است ، رودریگز و تیم خلاق وی توسط همه فیلم هایی که در طی 25 سال گذشته پدیدار شده اند ، از بین رفته اند.

سالازار یک قهرمان زن را رقم می زند ، و سایر بازیگران با شخصیت های غافلگیر آنچه می توانند انجام می دهند. والتز پزشک مهربانی ایفا می کند که در مورد گذشته های آلیتا اسرار دارد ، در حالی که کانلی به عنوان یک زن مبهم که می خواهد این سایبورگ را از بین ببرد عملکرد جدی دارد. و علی اکثراً به عنوان ناظر بر محبوب ترین بازی آینده ، موتوربال ، که از ذهن Rollerball و Ready Player One استفاده می کند ، جالب توجه نیست.

 

 

با توجه به منتقدین سه‌بعدی ، آلیتا از مقیاس صفحه گسترده خود استفاده می کند وقتی که آلیتا در هنگام رقابت با موتوربال یا چرخیدن از طریق هوا هنگام برخورد با دشمنان تحمیلش ، در اطراف گوشه ها مراقبت می کند. (از آنجا که Iron City اسلحه های غیرقانونی دارد ، او فرصت های زیادی را برای شرکت در جنگ های رزمی اکتان بالا دارد.) این فیلم روایت سفر به یک قهرمان آشنا را دارد ، اما اجرای بزرگ قلب سالازار احساساتی را در داستان کلیشه پیدا می کند. متأسفانه ، رودریگز از یک فینال صعب العبور درست جلوگیری می کند ، در عوض ، فصل دوم ما را اذیت می کند. در میان جهان بینی غمناک این فیلم ، اعتقاد وی مبنی بر اینکه عاقبت به وجود خواهد آمد ، ممکن است یک نمونه خوش بینی از آلیتا باشد.

 

فیلم های ژانر با یک مشکل مزمن روبرو هستند

آنها باید بیننده ها را به سرعت و کارآمد به دنیای جدید معرفی کنند. غالباً این زبان و تاریخ بسیار زیاد است که نویسندگان باید بین زباله های اطلاعاتی دست و پا چلفتی یا انتخاب تنظیمات خود برای طولانی مدت توضیح ندهند ، بنابراین می توانند وارد عمل شوند. تا وقتی که اصل علمی تخیلی یا تخیل علمی تخیلی شروع به احساس آشنایی می کند ، زمان آن رسیده که اعتبارات به پایان برسد. این یکی از دلایلی است که استودیوها آن را غیرقابل مقاومت می دانند که می توانند این عناوین را به حق رای دادن تبدیل کنند. با گشت و گذار دوم ، کار مقدماتی در حال حاضر گذاشته شده است ، و نویسندگان می توانند در حال اجرا به زمین برخورد کنند. این چالش تولید اولین فیلمی است که شایسته ی دنباله است.

نقد آلیتا فرشته نبرد

 

Alita: Battle Angel ، بر اساس مجموعه مانگا در دهه 1990 یوکیتو کیشیرو ، Battle Angel Alita ، یک پیروزی در جهان سازی و عدم موفقیت قصه گویی است. این فیلم پس از یک جنگ ویرانگر که در سطح شهر جز یکی از شهرهای بزرگ شناور کره زمین قرار گرفته است ، در آینده ای دور قرار گرفته است. آخرین بازمانده ، زالم ، به کارخانه های Iron City دامن می زند ، و انسان ها و سایبورگ هایی که در سایه زالم زندگی می کنند ، به معنای واقعی کلمه از ضایعات خود تغذیه می کنند ، در حالی که رویای زندگی بهتر را در سر می پرورانند. با جستجوی قطعات یدکی در میان زباله های زالم که به زمین می ریزد ، نبوغ مهربانی سایبرنتیک دکتر دیسون ایو (کریستوف والتز) دختری سایبورگ را که هنوز زنده است کشف می کند و او را ترمیم و فرزندخواندگی می کند.

فراموشی آلیتا (روزا سالازار) در طی روزها از کودک شگفت انگیز به نوجوان با خلوص پیشرفت می کند ، و از محافظت پدرانه ایودو برای گذراندن وقت با جنایتکار او “جنایتکار با قلب طلا” دوست پسر هوگو (کیان جانسون) سرکشی می کند. آلیتا دلیل خاصی برای هیجان دارد ، زیرا نبرد با جیب ریپر ، معادل سایبورگ ، خاطراتی از زندگی گذشته خود را برانگیخته و او را متقاعد می کند که درگیری شدیدتر ممکن است اطلاعات بیشتری را نشان دهد. مانند یک قهرمان بازی های ویدئویی ، آلیتا در این فیلم پیشرفت می کند ، و از این طریق می توانید از تجهیزات دنده ای و خاطره ای از هنرهای رزمی بسیار کشنده استفاده کنید که به او اجازه می دهد تهدیدهای فزاینده تری داشته باشد.

 

 

توطئه بازی کلیشه به شرورهای شرورانه کارتونی فیلم کمک نمی کند. جنیفر کانلی بازیگر Chiren ، فرخنده ، ایگو و به خطر افتاده اخلاقی در فضای مجازی سابق و همکار است. او با لباس های ریز و جواهر پیشانی خود که از جادوگری شبیه به مارک BIM به نظر می رسد ، جدا از جادوگران ریز و درشت شهر آهن است. Grewishka (جکی ارل هیلی) ، سایبورگ قاتل ، شکارچی آلیتا برای بسیاری از فیلم ، در یک لحظه به معنای واقعی کلمه یک سگ را می کشد فقط برای نشان دادن اینکه چقدر غیر قابل احترام شر است. ماهرشالا علی با توجه به یک طرح عجیب و غریب که او را به طور متناوب در حال بازی وکتور منگول ورزشی و فرمانروای شیدایی زالو نوا می داند ، کمی بهتر می شود. اما استعدادهای بازیگری وی تا حد زیادی در فیلمنامه clunky هدر می رود ، که توسط جیمز کامرون و لائتا کالروگریدس نوشته شده است.

بخش اعظم فیلم به عاشقانه YA Alita و Hugo و “ballball “اختصاص داده شده است ، ورزشی که مجموعه های اکشن و پرکننده روایت های بی ربط را به عنوان Quidditch هری پاتر یا افسانه خم شدن Korra ارائه می دهد. تنها راه واضح برای ساختن آن از Iron City تا Zalem قهرمان مسابقات اتومبیلرانی ، تبدیل شدن به آن وسواس نوجوانان شلخته مانند هوگو ، که آن را با کمی بیشتر از غلتک های موتوری ، رمپ های اسکیت و توپ بازی می کنند. اما به صورت حرفه ای تمرین می شود ، بیشتر شبیه این رویداد ناشناس در Death Race است ، ورزشی برای ورزشکارانی که بیشتر اعضای بدن خود را برای سایبرنتیک معامله کرده اند ، و آماده هستند تا برای کنترل توپ خلاقانه یکدیگر را کشف کنند. این واقعیت که آنها می توانند تقریباً در هر چیزی زنده بمانند ، از آنجا که آنها فقط بیت های فلزی را از دست می دهند ، اجازه می دهد تا ضمن حفظ رتبه PG-13 ، دعوا بسیار وحشیانه ای را انجام دهد.

 

برای دانلود این فیلم می توانید به این قسمت مراجعه نمایید.

 

ادامه دارد…