برای ثبت فیلم نامه چه مراحلی لازم است؟
15
ژوئن

 

پرسش : برای ثبت فیلمنامه چه مراحلی را باید طی کنیم؟

فایل ورد محتوای طرح یا فیلمنامه تان را که روی دیسک فشرده ریخته اید باید به همراه داشته باشید. چون به این صورت فیلمنامه ها را ثبت و به نوعی مهر و موم می کند !

مبلغ مورد نیاز برای ثبت اثرتان را باید به شماره حساب جدیدی که برای این کار منظور شده واریز نمایید.

فرم مخصوص ثبت فیلمنامه را پر کنید. این فرم که نمونه ای از آن را در زیر قرار داده ایم، برای کسانی که تابحال فیلمنامه ثبت نکرده اند کمی نامأنوس است. در گوشه ی سمت راست بالاي صفحه، مقابل “تاریخ” باید تاریخ شمسی روزی که دارید فیلمنامه را ثبت می کنید وارد کنید. بعد، در مقابل “نام فیلمنامه” نام فیلمنامه تان را می نویسید. با “شماره ثبت” کاری نداشته باشید و در مقابل “قالب فیلمنامه” بنویسید : “طرح” یا “فیلمنامه”. در مقابل “تعداد صفحه” تعداد صفحه هاي طرح یا فیلمنامه تان را درج می کنید. مقابل “شیوه نگارش” می نویسید: اگر فیلمنامه تان اقتباس از فیلم یا داستان کوتاه یا رمان است، جلوی منبع اقتباس، نام آن اثر سینمایی یا “ادبی را درج کنید. قسمت بعدی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی است که طرح یا فیلمنامه تا این زمان به آنها عرضه شده است. امیدوارم که پیش از ثبت طرح یا فیلمنامه تان چنین کاری نکرده باشید. اگر هم به خطا این کار را کرده باشید، باید نام آنها را در این قسمت بنویسید.

 

 

قسمت بعدی به خلاصه ی داستان مربوط میشود که سعی کنید آن را در دو، سه جمله خلاصه کنید.

باقی قسمت ها نیاز به هیچ گونه توضیح ندارند و شخصی با بهره ی هوشی 60 هم قادر به فهم آنها است !

با ارائه ی دیسک فشرده، فیش واریز مبلغ مورد نیاز، و فرم ثبت کامل شده، متصدی مربوطه، رسید ماشین شده ای در قطع A4  به شما تحویل می دهد که عنوان آن مشخصات ثبت فیلمنامه است.

این برگه طرحی شبیه به فرم ثبت فیلمنامه دارد و در زیر عنوان آن شماره ی ثبت و تاریخ ثبت فیلمنامه به همراه اطلاعات دیگر درج شده اند.

فیلمنامه و تصویرنامه

پرسش : بانک فیلمنامه در چه روزها و چه ساعت هایی باز است؟

بانک فیلمنامه به جز پنج شنبه ها و جمعه ها و تعطیلات رسمی، هر روز از ساعت نه و نیم تا دوازده و نیم  تا فیلمنامه های دریافتی را ثبت می کند. قبل از اینکه به آنجا بروید، حتماً با شماره 77600190 تماس بگیرید.  ممکن است الان که این پست را می خوانید، ماه ها از گذاشتن آن روی این وبگاه گذشته باشد و تا آن موقع، دوباره شماره حسابی که باید به آن پول واریز کنید و مقدار مبلغی که باید واریز کنید، تغییر کرده باشد.

 

 

پرسش: آیا بانک فیلمنامه وبگاه اختصاصی دارد؟

خیر – اما یک صفحه ی فرعی در سایت خانه سینما دارد که متأسفانه به جای راهنمایی ثبت فیلمنامه، فقط به اعلام طرح ها و فیلمنامه های ثبت شده می پردازد.

 

پرسش : برای ثبت طرح یا فیلمنامه ی خود باید چه مبلغی را به حساب خانه سینما واریز کنیم؟

کسی که نه عضو خانه ی سینما است، نه دانشجوی هنر است، و نه هنرجوی مؤسسات سینمایی :

ثبت فیلمنامه 10000 تومان – ثبت طرح  50000تومان (همانطور که ملاحظه می کنید، هزینه ی ثبت اثر برای افراد عادی در بانک فیلمنامه ی سینمای ایران، حتی نسبت به اتحادیه ی نویسندگان آمریکا گران تر است )

 کسی که عضو خانه ی سینما است :

ثبت فیلمنامه : 6000 تومان  ثبت طرح: 10000تومان

 کسی که عضو کانون فیلمنامه نویسان است:

ثبت فیلمنامه:  3000 تومان  ثبت طرح: 5000 تومان

دانشجویان هنر و هنرجویان مؤسسه های سینمایی نیز می توانند با پرداخت 15000 تومان طرح خود را ثبت کنند.  اگر دانشحوی هنر یا هنرجوی یکی از مؤسسات سینمایی هستید و قصد دارید فیلمنامه ی خود را ثبت کنید، بهتر است ابتدا با شماره 77600190 تماس بگیرید و مطمئن شوید که هزینه ی ثبت اثر برای شما گران نشده باشد، چون شنیده ام می خواهند گران کنند. حالا تا چه حد واقعیت دارد، در آینده معلوم می شود.

 

پرسش 1 : چرا باید فیلمنامه خود را ثبت کنیم؟

خیلی ساده بگویم، برای اینکه کسی طرح یا فیلمنامه ( سناریو ) خود را ندزدد. سینماي ایران محیط غریبی است. در آن به هیچ کسی نمیتوان اطمینان کرد. حتی دوست سینماگر شما هم می تواند به راحتی آب خوردن، طرح یا فیلمنامه تان را بدزدد. به همین خاطر، براي اینکه بتوانید ثابت کنید مالک اثرتان هستید، باید طرح یا فیلمنامه خود را در بانک سینما ثبت کنید.

 

پرسش 2 : اگر طرح یا فیلمنامه ی خود را ثبت کنیم باز هم امکان دارد کسی آن را بدزدد؟

در سینمای ایران هیچ چیز غیرممکن نیست. اگر کسی طرح یا فیلمنامه تان را بدزدد و شما آن را در بانک فیلمنامه ی خانه ی سینما ثبت نکرده باشید، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. اما اگر آن را ثبت کرده باشید، می توانید با ارائه ی رسید ثبت فیلمنامه که شبیه به فرم ثبت آن است. از شخصی که فیلمنامه تان را دزدیده به مراجع ذیربط شکایت کنید وحق خودتان را بگیرید.

 

پرسش 3 : آیا طرح یا فیلمنامه مان را می توانیم به صورت دست نوشته و کاغذی ارائه دهیم؟

خیر  باید طرح یا فیلمنامه ی خود را در یک فایل  word 2007  یا ترجیحا word 97- 2003 تایپ کنید. بعد آن را ذخیره کنید و روی یک دیسک فشرده ضبط کنید. بانک فیلمنامه، طرح یا فیلمنامه ی شما را فقط به این صورت دریافت می کند.

 

پرسش 4 : خانه ی سینما کجاست و بانک فیلمنامه در کدام قسمت آن قرار دارد؟

آدرس خانه ی سینما : خیابان بهار جنوبی  خیابان سمنان  پلاك 29

بانک فیلمنامه در همان قسمتی است که کتابخانه ی خانه ی سینما قرار دارد. منتهی کتابخانه پایین است و بانک فیلمنامه،بالای پله ها دست چپ.

4/5 - (4 امتیاز)