کار صدابردار با تجیهزات صدابرداری

توسط tolofilmblog در فیلمسازی بدون دیدگاه

کار صدابردار با تجیهزات صدابرداری

 

دستگاه میکسر 

دستگاه میکسر

همیشه باید به تجربه و دانش حرفه ای همکارانتان در سایر تخصص های تولید فیلم  مثل گریم ، طراحی لباس ، وسایل صحنه ، برق و … احترام بگذارید ، همان طور که آن ها به خود شما و دیدگاه های حرفه ای تان احترام می گذارند . پیش ار رسیدن به این مرحله از تکامل حرفه ای ، سعی کنید نقش تک تک افراد را در زنجیره تولید برنامه به خوبی بشناسید و نحوه تعامل با یکدیگر به عنوان اعضای یک گروه را به خوبی فرا بگیرید و عمیقا درک کنید که در این میانه نقش هیچ کس کم اهمیت تر از دیگری نیست . در کار کردن با دستگاه میکسر از لحاظ نظری ، در این حال شما از چند میکروفون که از طریق یک میکسر دوربین را تغذیه می کنند ، استفاده می کنید و با کنترل صدا توسط گوشی ، هر دو باند ضبط را تغذیه می کنید . البته در این جا به ضبط مونو می پردازیم . ضبط استریو را جداگانه بررسی می کنیم .

پیشنهاد میکنم قبل از خواندن ادامه این مطلب، مقاله مربوط به صدابرداری و میکروفن را مطالعه فرمایید

 

میکسر قابل حمل ویژه کار در محل واقعی

امروزه اکثر قریب به اتفاق دستگاه های میکسر ، حداقل چهار کانال دارند که به شما امکان می دهند صدای چهار منبع محتلف را با هم ترکیب کنید . در اغلب تولیدات خارج از استودیو ، صدابردار در حالی که این وسیله را با تسمه ای به شانه و گردن خود آویزان کرده است ، با آن کار می کند و به همین دلیل باید با تجربه و آزمایش ، بهترین شکل ممکن برای حمل آن را در طول روز به دست آورد . میکسر معمولا در پوشش یا کیف ضد آبی قرار دارد که در آن ، جای تجهیزات و قطعاتی مثل باتری اضافی ، پیچ گوشتی های مختلف ، میکروفون بی سیم و فرستنده و گیرنده مربوط و از این قبیل نیز تعبیه شده است . به همین دلیل ، کیف میکسر باید تسمه پهن و مجهز به بالشتکی داشته باشد تا وزن مجموعه ، برکل پهنه شانه توزیع شود . میکسر ها ملحقاتی خاص خود دارد اما شما باید با مراجعه به دفترچه راهنما مطمئن شوید میکسری که استفاده می کنید ، همه مختصات ذکر شده پایین را داشته باشد .

 

الف ) ورودی های کانال

با هر کانال باید بتوان یکی از دو گزینه ورودی میکروفون یا ورودی خط را انتخاب کرد . هر کانال معمولا یک کلید تضعیف کننده و غالبا در حد 10 دی بی و 20 دی بی یا دکمه کنترل گین دارد که با آن می توان در دامنه ای وسیع ، کنترل ظریف تری را صورت داد . ضمنا امکان انتخاب یکی از دو گزینه تغذیه هم خط و یا تغذیه باتری برای میکروفون ها وجود دارد . به علاوه امکان حذف صداهای باس معمولا در دو گزینه 4 دی بی و 10 دی بی در 50 و یا 100 هرتز ، یا در 75 و 100 هرتز وجود دارد .

در محل ، ورودی های میکسر را با ترتیبی منطقی متصل کنید . برای مثال اگر از محل استقرار خودتان شرکت کنندگان را مثلا از چب به راست می بینید ، ورودی میکروفون های آن ها را به ترتیب به کانال یک تا کانال چهار وصل کنید . یا شاید هم روش شخصی خودتان را ترجیح می دهید ، مثلا کانال های یک و دو را برای میکروفون های یقه ای و بی سیم در نظر می گیرید ، کانال سه را به میکروفون دستی  اختصاص می دهید و کانال چهار را برای میکروفون گان می گذارید ، یا مثلا در یک کنفرانس خبری ، میکروفون گان را به کانال سه و ورودی سیستم صوتی محل را به کانال چهار متصل می کنید . البته روش انتخابی قطعا به طراحی خود دستگاه میکسر و نیز عادت شما به لمس پیچ های کنترل دستگاهی که با آن کار می کنید بستگی دارد . در میکسرهایی که قابلیت صدای استریو دارند ، هر کانال مجهز به یک وسیله گردنده صدا است و به علاوه میکر یک سوئیچ کنترل جمعی برای چهار یا دست کم دو کانال یک و دو نیز دارد .

 

 

ب) خروجی ها

هر میکسر دست کم دو جفت خروجی متوازن شده دارد ، یک خروجی اصل چند سوزنه و یک خروجی فرعی با سوکت ایکس ال آر سه سوزنه که هر چند خروجی های میکسر ابتدا با دکمه کنترل گین اصلی تغذیه می شوند ، اما هر کی از این خروجی ها به طور جداگانه به یک دکمه کنترل گین مجهزند که در سطح جانبی میکسر تعبیه شده است . میکسر خروجی متوازن ناشده نیز دارد که برای تغذیه یک ضبط صوت جداگانه مثلا ضبط کاست دیجیتال یا دت ، یا ضبط صوت های خانگی و شخصی به کار می آید . مقدار کلی فشرده سازی و محدودسازی ، متغیر و قابل انتخاب است . یک مدار فشرده ساز صدا ، درست مثل مدار زانو در سینگنال های ویدیو عمل می کند و زمانی که سطح صدا از حد مشخصی فراتر می رود در همان آستانه و شروع آن را به نسبت کاهش می دهد ، همان طور که نسبت فشرده سازی مثلا نسبت 2 به 1 ، یا 3 به 1 متغیر و قابل انتخاب است ، این آستانه کاهش نیز متغیر و قابل انتخاب است . یک محدودکننده ، مدار فشرده سازی است با نسبت بسیار بالا و حداقا 18 به 1 که در آن آستانه کاهش نزدیک قله سینگنال است . به همین دلیل ، هر سیگنالی که یکباره بالا می رود مثلا صدای شلیک تفنگ که اگر بدون گذر از صافی محدود ساز عبور کند ، باعث دیستورت شدن و تحریف صدا می شود زمانی که سطح به آستانه تعریف شده می رسد ، متوقف می شود . زمان تاخیر صافی محدود ساز نیر قابل تغییر است و برای کاربردهای متداول ، روی حدود یک دهم تا دو دهم ثانله تنظیم می شود .

 

پ ) تغذیه نیرو

بیشتر دستگاه های میکسر ظاهرا در جریان 12 ولت عمل می کنند که اغلب توسط 8 باتری خشک قلمی تامین می شود ، اما ولتاژ واقعی عملکرد دستگاه تقریبا میان 9 تا 14 ولت است . روی دستگاه ، کلیدی نیز برای انتخاب حالت خاموش ، تغذیه درونی و یا برونی وجود دارد ، هر چند که در بعضی از انواع میکسر به محض اتصال سوکت تغذیه نیروی برونی ، مدارهای تغذیه نیروی درونی به طور خودکار قطع می شود . سوکت تغذیه برونی ، 12 ولت نیرو را با کابل مناسب از یک باتری قابل شارژ دریافت می کند . بیش تر صدابرداران ، باتری نازک آن پی وان را ترجیح می دهند . اکر میکسرتان با نیروی باتری قلمی عمل می کند ، احتمالا متوجه می شوید که باتری قلمی قابل شارژ قادر به فعال کردن دستگاه نیست ، چون بر خلاف باتری قلمی معمولا که 5/1 ولت نیرو دارد ، حداکثر نیروی اسمی باتری های قابل شارژ 2/1 ولت است . زمانی که نیروی باتری به کم تر از 9 ولت برسد ، میکسر از کار می افتد . بیش تر میکسرها ابزاری برای نمایش نیروی باتری دارند که غالبا توسط عقربه یکی از میترها نمایش داده می شود . یکی از ویژگی های اطمینان بخش دستگاه های میکسر، این است که پیش از اینکه خروجی میکسر از کار بیفتد ، سیگنال های کنترل صدا یا به عبارتی گوشی کنترل صدا از کار می افتد ، بنابراین شما هنگام ضبط یک برداشت طولانی پیش از اینکه صدای اصلی دچار خدته و نقضان شود ، متوجه ضرورت تغییر باتری می شوید .

 

 

ت) سنجش و کنترل مداوم صدا

بیش تر میکسرهای استریو طراحی شده برای کار در استاندارد پخش رادیو تلویزیونی دو اندازه گیر بلندی صدا دارند . این دو اندازه گیر ممکن است هر دو تنها سیگنال خروجی میکسر را نمایش دهند ، اما می توان در صورت تمایل اندازه گیری را به گوشی کنترل صدا اختصاص داد . کنترل با گوشی معمولا یا از طریق یک جک استاندارد یک چهارم اینچ 6 میلی متری و یا یک مینی جک 5/3 میلی متری همراه با ولوم مربوطه صورت می گیرد . پیش از اقدام به هر کاری باید لول صدای گوشی خود را نتظیم کنید و وضعیت دکمه کنترل را نیر به خاطر داشته باشید . از آن جا که احتمال کمی وجود دارد که میکسر را از خودتان جدا کنید ، بعید است که دکمه ولوم میکسر ، ندانسته و اتفاقی تغییر کند ، اما در عین حال باید مراقب این مساله هم باشید . کنترل با گوشی ، کم و بیش شامل این موارد می شود : خروجی میکسر ، برگشت صدا از دوربین ( اطلاعات خود را راجع به دوربین عکاسی افزایش دهید ) ، باز شنود صداهای چپ و راست سیستم استریو ، بازشنود صدای چپ یا راست . در هر دو گوش ، باز شنود صدای میانه و صدای طرفین در سیستم استریو ، باز شنود صدای میانه و طرفین به طور جداگانه و پیش شنود که به شما امکان می دهد ورودی یک کانال را پیش از باز کردن اهرم یا همان فیلدر آن کانال ، کنترل و ارزیابی کنید .

 

ث) صدای آزمون

دستگاه میکسر احتمالا مجموعه از صداهای آزمون ، برای آزمایش بازده دستگاه و تنظیم صدا و قطعا صدای آزمون مونو و استریو را دارد . صدای آزمون استریو دست کم در یکی از کانال ها قابل شناسایی است .

 

دستگاه میکسر و ضبط

دستگاه میکسر و ضبط

امروزه میکسرهایی مجهز به دیسک ضبط نیز عرضه شده ان . این نوع میکسر ، آرام آرام ضبط ناگرا یا ضبط صوت های دیجیتال را که سابقا به کار می رفتند ، از دور خارج می کند . البته این نوع میکسر ، ضبط در مقیاس با میکسر تنها ، هم باتری بیشتری مصرف می کند و هم سنگین تر است . اگر برای تغذیه نیروی این میکسر از باتری های قابل شارژ استفاده کنید و در کیف میکسر ، علاوه بر خود دستگاه ، یکی دو میکروفون بی سیم با فرستنده و گیرنده مربوطه ، چند باتری یدکی ، چند لوله قابل تعویض سوکت های ایکس ال آر ، سیم تغییر فاز و یکی دو پیچ گوشتی هم تعبیه کنید ، حمل چنین باری روی شانه در تمام طور روز چندان عملی نیست .

 

 

مزیت بعدی استفاده از این وسیله ، این است که دیگر احتیاجی به کابل رابط میکسر و دوربین نیست ، اما اگر تصمیم به استفاده از کابل تغذیه گرفتید ، حتما برای ضبط دست کم صدای شاهد ، میکروفون دوربین را ترجیحا روی هر دو باند ضبط روشن کنید . تقریبا هیچ وقت ضرورتی برای تغذیه تایم کد دوربین روی نوار صدا ندارید یک نکته قابل توجه درباره تایم کد این است که هنوز هم بسیاری از دوربین ها ، مولد تایم کد دقیق و قابل اعتمادی ندارند و بدون استفاده از نوعی سیستم در هم قفل نمی توان به هنگامی دقیق دوربین با دستگاه های دیگر مطمئن بود . البته می توان تایم کد دوربین را با کابل به میکسر متصل کرده ، اما در این صورت یکی از محاسن این سیستم یعنی فقدان کابل رابط میان دو دستگاه از کف می رود . البته سیستم های تام کد بی سیم نیز موجود است ، اما در این صورت احتمال وجود مشکلات وحشتناکی را در فرآیند پس تولید بدهید . بهترین روش موجود ، استفاده از مولدهای تایم کد دقیق ، مثلا نوع جعبه لاکیت برای تغذیه هر کدام ار دستگاه هاست .