آشنایی با فیلمسازی

توسط tolofilmblog در فیلمسازی 1 نظر

بخش اول آشنایی با فیلمسازی

مراحل تولید فیلم

هر فیلم برای این که ساخته شود و در نهایت بر پرده ظاهر شود باید مراحل مختلف و مشخصی را طی کند. فیلم موفق ،فیلمی است که این مراحل را به خوبی و توسط عوامل و دست اندرکاران توانا و حرفه ای پشت سر بگذارد، این مراحل را می توان به سه بخش اصلی تقسیم کرد.

 

پیش تولید

درواقع در این مرحله ، جرقه ساخت یک فیلم زده می شود . مهم ترین کاری که در این مرحله انجام می شود ، انتخاباست. انتخاب فیلمنامه (سناریو ) ، انتخاب کارگردان ، انتخاب بازیگر و انتخاب همه عوامل و دست اندکارانی که قراراست برای تولید این فیلم خاص همکاری کنند.

در این مرحله دو عامل ، بیشترین اهمیت را دارند:

  • فیلمنامه ( سناریو )
  • تهیه کننده

 

تولید

مراحل مختلف به فیلم برگرداندن فیلم نامه را مرحله تولید گویند. در این مرحله همه عوامل حضور دارند و به ترتیب وظایف خود را عملی می کنند. تقسیم کار ویژه ای در سینما وجود دارد و در مراکز سینمایی معتبر و کاملا حرفه ای ،حتی کوچک ترین کارها نیز تخصصی شده اند.

مرحله تولید شامل موارد زیر است:

 

پس از تولید

پس از اینکه ساخت فیلم به پایان رسید و فیلم آماده نمایش شد ، تهیه کننده باید برای پخش و نمایش آن و یا به اصطلاح برای عرضه فیلم دست به کار شود.

  1. پخش فیلم
  2. نمایش فیلم

همان طور که گفته شد اکنون در سینما وظایف و تخصص ها به خوبی از هم تفکیک شده اند ولی در مجموع همگی برای تولید یک فیلم با هم همکاری می کنند که این مجموعه را کادر و عوامل تولید فیلم می نامیم.

 

 

کادر و عوامل تولید فیلم

عواملی که در زیر از آنها نام برده شده است ، مهم ترین اشخاصی هستند که کادر تولید یک فیلم را تشکیل می دهند .ممکن است برخی از این مسئولیت ها بین اعضای دیگر گروه پخش شود و آن مسئولیت به یک شخص واحد سپرده نشود و نیز ممکن است در فیلمی عوامل دیگري براي ارتقاء کیفیت فیلم ، به خدمت گرفته شوند که نامشان در زیر نیامده باشد و آن به این علت است که بودن آنها در کادر تولید یک فیلم جزو الزامات نیست.

 

گروه تهیه و تولید (Production)

گروه تهیه و تولید

 

تهیه کننده (Producer)

تهیه کننده می تواند یک فرد یا یک شرکت فیلم سازی باشد. تهیه کننده بعد از آنکه پروژه ساخته شدن یک فیلمنامه را به دست گرفت ، ابتدا سرمایه لازم جهت ساخت آن فیلم را فراهم می کند ، سپس عوامل و کادر گروه تهیه و تولید را که قرار است مستقیما با خود او همکاري کنند ، انتخاب کرده و به کار می گیرد. او پس از تعیین کارگردان ، در استخدام عوامل دیگر تولید فیلم به ویژه بازیگران ، با کارگردان مشارکت می کند. تهیه کننده پس از تعیین عوامل ، بودجه فیلم را در اختیار شخصی به نام مدیر تولید می گذارد ، تا زیر نظر او ، بودجه را در مصارف بخش های مختلف تولید فیلم ،خرج کند. ( بخوانید: آشنایی با تهیه کننده انیمیشن )

 

دستیار تهیه کننده (Production Assistant – PA)

دستیار تهیه کننده معمولا مسئول ایجاد هماهنگی در هنگام فیلم برداری در مکان های واقعی ، رفع مشکلات دست اندرکاران فیلمسازی و کمک به تهیه کننده در امور مالی و هنری است .

 

مدیر تولید (Production Manager)

او کسی است که بودجه را در اختیار می گیرد تا با اقتصادي ترین شیوه آن را خرج کند . او از ریز جزئیات کار خبر دارد . او مسئول نظارت بر استخدام بازیگران ، تعیین محل ، خریداری یا اجاره تجهیزات و امکانان و حتی بخش حمل و نقل و سفارش غذا و . . . است ، تا بتواند کم هزینه ترین و در عین حال بهترین راه را برای به خدمت گرفتن آنها ، به کار گیرد.

 

مجری طرح

او کسی است که بر اجراي برنامه و کیفیت کارهاي انجام شده ، نظارت می کند. پیش از شروع ساخت هر فیلم ، برنامه زمان بندي شده اي تهیه می شود که عوامل و دست اندرکاران ، باید تلاش کنند تا طبق آن عمل کنند ، تا هم فیلم به موقع آماده شود و هم سرمایه به هدر نرود. در صورت بروز مشکلاتی که برنامه را مختل کند ، مجري طرح باید سریعا برنامه جدیدي متناسب با شرایط جدید فراهم کند .

 

مدیر تدارکات (Set Decorator)

او کسی است که چندین نفر را به عنوان گروه تدارکات ، شامل راننده ، کارگر براي کار در جلو و پشت صحنه ، آشپز و… را در اختیار می گیرد تا تحت نظارت او ، به عوامل و دست اندرکاران تولید فیلم ، خدمات لازم را ارائه دهند . او همچنین براي بخش هاي مختلف تولید ، ابزار و وسایل مورد نیازشان را تهیه می کند.

 

گروه نویسندگان

گروه نویسندگان

 

نویسنده طرح

او کسی است که ایده اصلی فیلم نامه متعلق به اوست. معمولا کسی که طرح فیلم نامه را می دهد ، خودش نیز فیلم نامه را می نویسد ، اما گاهی به دلایلی نوشتن فیلم نامه به شخص دیگري سپرده می شود ، در این صورت نام او به عنوان نویسنده طرح ، در عنوان بندي ذکر می شود.

 

فیلمنامه نویس یا سناریست screenwriter ) یا ( scenarist )

او کسی است که فیلم نامه اي کامل را ، یا بر اساس طرحی از خودش و یا بر اساس طرحی که به او داده شده است ، می نویسد.

 

بازنویسی کننده

او کسی است که فیلم نامه اصلی ، به او سپرده می شود ، تا بر طبق نظر کارگردان یا تهیه کننده ، تغییراتی در آن داده شود و فیلم نامه مطلوب و نهایی آماده شود.

 

گروه کارگردانی

گروه کارگردانی

 

کارگردان ( Director )

کارگردان شخصی است که مسئولیت ساختار بصري و بیان هنري فیلم را بر عهده دارد . همه فعالیت ها و همه مراحل تولید فیلم زیر نظر او انجام می شود . با وجود آنکه معمولا ، به نظر می رسد همه گروه هاي فیلم سازي به طور مستقل و زیر نظر یک فرد فعالیت می کنند ، براي مثال گروه فیلم برداري زیر نظر مدیر فیلم برداري یا گروه بازیگران زیر نظر بازي گردان ، اما در نهایت ، هدایت همه آنها باید زیر نظر شخص کارگردان انجام شود. ( با وظایف کارگردانی بیشتر آشنا شوید )

 

دستیار کارگردان ( Assistant Director – AD )

کسی که کارگردان را در انجام کارهایش یاري می کند و برخی از وظایف او را انجام می دهد ، از جمله ، برنامه ریزي فیلم برداري ، نظم دادن به امور حمل و نقل ، هماهنگی با گروه هاي مختلف و فراخواندن افراد مورد نیاز به مکان فیلم برداري ، حفظ نظم و آرامش در سر صحنه فیلم برداري ، کنترل بودجه و انجام هر کار دیگري که کارگردان بر عهده او بگذارد . گاه در فیلمی به وجود بیش از یک دستیار احتیاج می شود و حضور دستیار دوم یا سوم هم لازم می شود ، به ویژه در پروژه هاي بزرگ.

 

برنامه ریز

برخی کارگردان ها برنامه ریزي را به یکی از دستیاران خود می سپارند و برخی دیگر نیز این مسئولیت را به یک فرد مشخص به عنوان برنامه ریز می سپارند. ساخت فیلم ، پروژه ای است که برنامه ریزی در آن بسیار مهم و حیاتی است (به ویژه هر چه پروژه بزرگ تر باشد نیاز به برنامه ریز ، بیشتر احساس می شود ) ، بدون برنامه ریزي پروژه فیلم سازي به خوبی و به موقع پیش نمی رود و سرمایه را نیز هدر می دهد. برنامه ریز موظف است با توجه به شرایط ، برنامه کاري گروه هاي مختلف را تعیین کند ، با آنها هماهنگی هاي لازم را صورت دهد و براي آنکه آنها در موقع لزوم و به موقع سر کار حاضر شوند کارهاي لازم را انجام دهد.

 

منشی صحنه ( Continuity Person ) یا ( Script Supervisor )

کسی که اطلاعات خاص هر نما را ثبت و نگه داري می کند. او مسئول است که از تعداد و طول زمان هر برداشت ، گفت و گوهاي هر صحنه ، موقعیت شخصیت ها در سر صحنه و مسیر حرکتشان ، محل و موقعیت وسایل موجود در صحنه ، محل استقرار دوربین و حرکت آن و … یادداشت بردارد ، تا اطمینان حاصل شود که در نماهاي بعدي همه چیز در سر جای درست خود قرار دارند. این گزارش ها و یادداشت ها ، همچنین براي تدوین گر هم مفید هستند.

 

گروه بازیگری یا بازیگران ( Casting )

گروه بازیگری یا بازیگران

 

مسئول انتخاب بازیگران

مسئولیت انتخاب بازیگران را ، یا تهیه کننده و کارگردان با مشارکت همدیگر انجام می دهند و یا از فردي می خواهند که زیر نظر آنها ، بازیگران مناسب را انتخاب کند.

 

بازیگردان

او کسی است که مسئولیت بازیگران را بر عهده دارد ، نقششان را به آنها تفهیم می کند و نقششان را با آنها تمرین می کند و سر انجام ، آنها را براي بازي نهایی جلوي دوربین آماده می کند. برخی از کارگردان ها این کار را خودشان انجام می دهند ، اما امروزه در فیلم سازي حرفه اي ، معمولا از شخصی که خود اشراف کامل به عرصه بازیگري دارد (حتی گاهی از بازیگران مطرح ) ، استفاده می شود ، تا این مسئولیت را به عهده گیرند و به نوعی بازیگران را کارگردانی کنند.

 

بازیگر / هنرپیشه (Actor & Actress)

بازیگر سینما کسى است که نقش یکى از شخصیت هاى فیلم نامه را بازى مى کند. بازیگر زیرنظر کارگردان و با هدایت او نقش را ایفا م ىکند. کارگردان، نحوهٔ لباس پوشیدن، چهره پردازى و صحنه اى را که باید بازیگر در آن نقش بازى کند ، تعیین میکند . بازیگر سینما علاوه بر داشتن دانش و استعداد بازیگری ، باید با ابزارهاى فنى سینما نیز آشنایى داشته باشد، تا بتواند شیوه بازى خود را با آنها هماهنگ کند و نقش خود را به بهترین وجهى ارائه دهد.

 

 

بازیگران اصلی

بازیگرانی که نقش های مهم فیلم را بر عهده دارند ، به ویژه نقش های اول و دوم.

 

بازیگران نقش جزئی

نقش کوچکی در فیلم که معمولا با ذکر یک یا دو جمله همراه است و همین آن را از نقش سیاهی لشگر که کلمه اي به زبان نمی آورد و معمولا جزئی از جمعیت است ، متمایز می کند.

 

سیاهی لشگر

بازیگري که براي حضور در جمع ، یا حضور تصادفی در صحنه ای ، بی آنکه حرفی به زبان آورد ، استخدام می شود. این بازیگران به صورت روزمزدی دستمزد می گیرند و بر خلاف بازیگران نقش جزئی ، نامشان در عنوان بندی ذکر نمی شود.

 

برای مطالعه بخش دوم آشنایی با فیلمسازی کلیک کنید