آموزش تکنیک های عکاسی
08
مارس

 

قبل از اینکه بخواهیم تکنیک های عکاسی را برای شما عنوان کنیم بهتر است توضیحاتی را در مورد قاب بندی و عکاسی از منظر هر عکاس بدهیم. باید بدانیم هر تکنیک عکاسی بر اساس ایده ی انتقالی عکس شکل می گیرد. اما ایده انتقالی چیست؟

هر عکسی به یک دلیلی گرفته می شود. منظورمان عکس های تقریبا حرفه ای است. گاهی شما منظورتان از عکاسی یک موضوع خبری است و گاهی هنری و یا تجاری. دانستن این موضوع اولین گام برای شناخن تکنیک نزدیک به عکسی است که می خواهیم بگیریم. بعد از شناخت اینکه چه عکسی می خواهیم بگیریم به مرحله ی انتخاب قاب بندی برای سوژه و مرحله ای می رسیم که باید در جهت رسیدن به ایده ی انتقالی و منظور عکاسی دست به انتخاب لنز و زاویه ی مورد نظر بگیریم.

در مقاله ی دیگر سایت با عنوان عکاسی و شناخت لنزها ( لنز دوربین ) به موضوع چگونه دیدن در عکاسی پرداخته ایم. اگر حوصله کنید و مقاله ی مذکور را مطالعه کنید راهتان برای درک این مقاله هموارتر می شود. در واقع به نحوی این مقاله ادامه ی مقاله ی عکاسی و شناخت لنزها است. حالا با ادای این توضیحات به شناخت انواع تکنیک های عکاسی می پردازیم اما قبل از آن ذکر این نکته لازم است که ما هرچه برای شما از تکنیک های عکاسی بگوییم باز هم پرونده ی تکنیک های عکاسی را نبسته ایم و به اندازه ی تمام عکاسان می توان تکنیک عکاسی استخراج کرد و هر عکاسی می تواند تکنیک شخصی خود را داشته باشد اما قبل از اینکه تکنیک شخصی خود را بیاموزید بهتر است تکنیک ها و اصول اصلی و مقدماتی عکاسی را در حالت تئوری و عمل یاد بگیرید و بعد دست به آزمون و خطا در عکاسی بزنید چون همان طور که هیچ نویسنده ای بدون دانستن الفبا نمی تواند رمان شخصی خود را بنویسد، یک عکاس هم بدون دانستن الفبای عکاسی نمی تواند عکاسی با عکس های شخصی باشد. بدین ترتیب ضمن دعوت شما برای خواندن مقاله جامع عکاسی و شناخت دوربین از همین سایت با شما انواع تکنیک های عکاسی را مرور می کنیم.

پیشنهاد می کنم از بخش عکاسی تبلیغاتی دیدن نمایید.

عکاسی منظره

عکاسی منظره
عکاسی منظره

به جرات میتوان گفت یکی از لذت بخش ترین ژانرهای عکاسی، عکاسی از طبیعت است. عکاسی طبیعت سرشار از حس زندگی ست که مورد علاقه بسیاری از عکاسان حرفه ای و آماتور می باشد. در این سبک توجه عکاس به محیط طبیعی اطراف معطوف است که شامل عکاسی از مناظر طبیعی، حیات وحش شامل حشرات و پرندگان، عکاسی از زیر آب و دریا و عکاسی از ابرها میباشد. معمولا این ژانر را با عکاسی لند اسکیپ یا منظره اشتباه می گیرند. در عکاسی لند اسکیپ بخشی از محیط طبیعی همراه با سوژه انسانی یا سازه های ساخت دست انسان به تصویر کشیده میشود. اما در عکاسی از طبیعت ملاک فقط عکاسی از محیط طبیعی بدون حضور انسان یا سازه های انسانی است.

در این ژانر از عکاسی نیازمند داشتن انواع لنز با فاصله کانونی مختلف می باشید. و همچنین در مورد خودتان نیز داشتن صبر و شکیبایی نیز از موارد مهم در عکاسی از طبیعت می باشد. یکی از محاسنی که عکاسی از طبیعت دارد وفور سوژه در اطرافتان است. شما می توانید حتی از باغچه منزل خود سوژه های ناب شکار کنید. معمولا حرفه ای تر ها دنبال مکان های بکر در فصول مختلف هستند تا بتوانند دست به خلق آثاری چشم نواز بزنند.

عکاسی منظره برای شروع عکاسی از مرحله ی آماتوری به مرحله ی حرفه ای پیشنهاد می شود. عکاسی منظره بسیار قابلیت برای شناخت قاب بندی و نور برای عکاسان جوان دارد و این تکنیک دست عکاس را برای تجربه در روش های مختلف باز می گذارد.

عکاسی طبیعت اشاره دارد به عکاسی از  حیوانات غیر اهلی و گیاهان خودرو در محیط طبیعی و غیر محصور شده و انواع پدیده‌های طبیعی از حشرات تا کوه‌ها یخی و پدیده‌های جوی و طبیعی، بنابراین عکاسی از حیوانات دست آموز و اهلی یا حیوانات محبوس (مانند حیوانات باغ وحش) یا تحت هر نوع قید و بند یا  و همچنین عکاسی از گیاهانی که به دست انسان پرورش داده شده باشند در دسته بندی فوق قرار نمی گیرد.
شواهد کمی از وجود انسان برای موضوعات طبیعت مانند پرنده‌های وحشی  که خود را در محیط زندگی انسانی تطبیق داده اند نیز قابل قبول است.

عکس می‌بایست توسط عکاس و ابزار عکس برداری به ثبت رسیده و با اصالت و مستند بوده باشد.
هر نوع ویرایش در عکس طبیعت فقط باید محدود به رفع عیب و نقصهای کوچک و اصلاحاتی بوده که محتوای صحنه اصلی را تغییر ندهد. هر چند ضمن رعایت مسایل فوق، هر اقدامی در جهت افزایش سطح هنری عکس طبیعت را می توان به کار گرفت.

عکاسی طبیعت دارای نکات ریز ولی بسیار پر اهمیت است که در این نوشته سعی شده به طور خلاصه آن ها را بررسی کنیم.

پیشنهاد طلوع فیلم:  اصول مستند سازی

 

استفاده از لنزهای واید در عکاسی طبیعت

استفاده از لنزهای واید
استفاده از لنزهای واید

از آنجایی که می خواهیم پهنه وسیعی از سوژه طبیعی خود را به ثبت برسانیم لنز واید مناسب این هدف ما میباشد. همچنین استفاده از لنز واید در عکاسی طبیعت باعث ایجاد عمق و نمای پرسپکتیو می شود. برای ثبت عکس از حشرات و گل ها نیز میتوان از لنز ماکرو استفاده کرد.

دریچه دیافراگم مورد نیاز برای عکاسی طبیعت

هدف اصلی در عکاسی از طبیعت ایجاد عمق و سه بعدی بودن در تصویر است. به همین دلیل دریچه دیافراگم کوچک پیشنهاد میشود. اعدادی مانند f16 تا f22 اعداد مناسبی برای این منظور هستند. همچنین انتخاب این محدوده از اعداد برای ایجاد وضوح تصویر بالا به کار میرود.

استفاده از فیلتر مناسب در عکاسی طبیعت

برای عکاسی طبیعت معمولا از دو نوع فیلتر استفاده می کنند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد.
فیلتر پلاریزه: این فیلتر از شدت نور کم میکند و آسمان را تیره تر میکند. زمانی که در آسمان ابر باشد تیرگی آسمان با روشنی ابرها تضاد چشم نوازی را ایجاد میکند.
فیلتر ND یا خنثی: از این فیلتر نیز برای جلوگیری از ورود نور زیاد به لنز استفاده میشود.

 استفاده از سه پایه

در عکاسی از طبیعت پیشنهاد میشود که از سه پایه استفاده شود. هنگام استفاده از لنز تله ممکن است لرزش های کوچکی پدید بیاید که این لزوم استفاده از سه پایه را ایجاب میکند. همچنین هنگام استفاده از دیفراگم های بسته و انتخاب سرعت شاتر پایین برای ثبت حرکات آب استفاده از سه پایه برای عکس های شارپ الزامی ست.

 استفاده از فرمت raw

به جای استفاده از فرمت پیش فرض دوربین یعنی jpeg از فرمت raw استفاده کنید. گرچه که این فرمت تصویر فضای زیادی را در حافظه دوربین اشغال میکند اما که هنگام ویرایش عکس دستتان برای ایجاد تغییرات دلخواه باز است.

4.6/5 - (15 امتیاز)