نقد فیلم گلادیاتور
27
اکتبر

نقد فیلم گلادیاتور

 

می خواهیم برای شما این جا فیلم گلادیاتور که در سال 2000 به کارگردانی ریدلی اسکات ساخته شده است و با بازی بی نظیر راسل کرو که برای ایفای این نقش توانست جایزه اسکار بهترین بازیگری را از آن خود کند. این فیلم توانست این جایزه ها را به دست بیاورد.

 • برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد
 • برنده جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه
 • برنده جایزه اسکار بهترین طراحی لباس
 • برنده جایزه اسکار بهترین فیلم
 • برنده جایزه اسکار بهترین صدابرداری
 • نامزد اسکار بهترین کارگردانی
 • نامزد اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد
 • نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اورجینال
 • نامزد اسکار بهترین موسیقی
 • نامزد اسکار بهترین تدوین
 • نامزد اسکار بهترین میکس
 • نامزد اسکار بهترین فیلمبرداری
 • برنده گلدن گلوب بهترین فیلم
 • نامزد گلدن گلوب بهترین کارگردانی
 • نامزد گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد
 • نامزد گلدن کلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
 • برنده بفتای بهترین فیلم
 • برنده بفتای بهترین تدوین
 • برنده بفتای بهترین فیلمبرداری
 • برنده بفتای بهترین طراحی تولید
 • نامزد بفتای بهترین کارگردانی
 • نامزد بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد
 • نامزد بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد واکین فینیکس
 • نامزد بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد الیور رید
 • نامزد بفتای بهترین فیلمنامه اورجینال
 • نامزد بفتای بهترین موسیقی
 • نامزد بفتای بهترین صدا
 • نامزد بفتای بهترین جلوه‌های ویژه
 • نامزد بفتای بهترین طراحی صحنه
 • نامزد بفتای بهترین گریم و آرایش مو

 

بازیگری راسل کرو

هنگامی که یک بازیگر خود را به نقشی کاملاً متعهد می کند که راسل کرو در ” گلادیاتور ” با گریم و احمقانه  انجام می دهد، ممکن است از خود بپرسید که چرا و در عین حال از او بخاطر جذب او در این قسمت تشکر می کنیم.

هیچ کس سعی نکرده است حماسه های دندانپزشکی، عرق کننده، تنه و پیچ و تاب فلزی را از آنجایی که آرنولد شوارتزنگر تقریباً 20 سال پیش همه همخوان ها را در زیر پای شن و ماسه هایش در ” کانن باربارانی “خرد کرد، امتحان کند. داستان یک سرباز افتخار رومی که به بردگی فروخته می شود و باید برای بازگشت به آزادی بجنگد، “گلادیاتور” نشان می دهد که اگر کسی فیلمی از قریب الوقوع لیگ فوتبال افراطی را بسازد و آن را شلیک کند انگار که یک فیلم است، چه اتفاقی می افتد. بازرگانی شانل. در واقع، کارگردان فیلم، ریدلی اسکات، تبلیغ عطر را فیلمبرداری کرد. او بیشتر نقاط به یادماندنی شانل را ساخته است.

کارت پستال های کوه المپوس
کارت پستال های کوه المپوس

 

نکات آغازین فیلم

کارت های غیر انسانی و براق آقای اسکات کج و خسته است: کارت پستال های کوه المپوس. حداقل جایی که به نظر می رسد ” گلادیاتور ” اتفاق می افتد – آنجا یا منطقه اسطوره ای دیگر، از آنجا که روم کولوسئوم به لطف جادوی گرافیک رایانه تقریباً اندازه ستاره مرگ از “جنگ ستارگان” است. فیلم با هر صحنه ای که برای تماشای یک ذبح ثابت از مخاطب ساخته شده است، هر دو متنوع و جدا است. این مانند یک سلاح با طراحی زیبا است: شما نمی توانید چشمان خود را از آن دور کنید، حتی اگر ممکن است هدف آن دفع شوید.

اولین نبرد، هنگامی که قهرمان، ماکسیموس، سربازان خود را در برابر آلمان رهبری می کند، پر از تصاویر Bruegelesque است. فلش های شعله ور در آسمان پرواز می کنند، شبیه پوسته های ردیاب از فیلم جنگ جهانی دوم. شمشیر در کنار درخت مانده است و بخار را از خون گرم که از تیغ آن بیرون می رود، صادر می کند. پس از نبرد، خاکستر مانند برف برفی از آسمان می ریزد. و این در 10 دقیقه اول است.

همانطور که ماکسیموس، یک ژنرال در ارتش امپراتور مارکوس اورئلیوس (ریچارد هریس، که به نظر می رسد اگر او رفت و آمد مانیو با بیش از حد بسیاری از مارتینی های بمبئی)، آقای کرو خشم شدید، سرکوب مردی را که به پرچم خود اختصاص داده است، یا از یک ستاره فیلم که صبر برای حماقت ندارد. گزارش های بیشماری وجود دارد مبنی بر این که رفتار بد آقای کرو تیراندازی “گلادیاتور” را به نسخه خود سقوط امپراتوری روم تبدیل کرده است.

اما خلق و خوی او یک تصویر را به مرکز می بخشد: ماکسیموس به نظر می رسد که هزار چیز را در ذهن خود دارد که اکثر آنها ناخوشایند است با این حال کار او همه درخشان نیست. حتی اگر او دهه 1990 در یک فیلم لبخندی به لب نکشیده باشد، آقای کرو وقتی ناراحت کننده است و نگاهی به درد و رنج در چشمانش دیده می شود، به پرستوی صدمه دیده می شود. او در تلاش است تا در برابر تحقیر، عزت خود را حفظ کند، صفتی که در بیشتر فیلم های آقای اسکات از شخصیت ها عبور می کند، از فیلم های هاروی کیتل در فیلم های “The Duelists” تا “دمی مور” در “G.I”.

 

 

ادامه فیلم

جین ماکسیموس مانند پسری است به ائورلیوس، مفهومی که پسر خود آئورلیوس، کمودوس (خواکین ققنوس) را خوشحال نمی کند. كودودوس پدرش را به قتل می رساند و دستور حمله به ماكسیموس را می دهد. سربازانی که برای اعزام ماکسیموس اعزام شده اند کاملاً کار ندارند. او از تلاش قتل جان سالم به در می برد و به یک برده در زیر انگشت شستی Proximo (الیور رید)، گلادیاتور سابق که مردان خود را به حلقه می فرستد خاتمه می یابد.

به نظر می رسد آقای رید این نکته را خوشمزه می داند که او مربی شخصیتی است که شاید مدتها پیش خودش را در یک کهکشان بسیار دور از خانه بازی کند. آقای رید با داشتن یک خلوص براق و براق و قرمز که هنوز در چشمان خود از آخرین مهمانی که در آن شرکت می کرد، می رقصید، همچنان به نظر می رسد که قادر به بدخواهی است. فیلم با چسبیدن تیغه در دست، از دست می رود. (او قبل از پایان فیلمبرداری درگذشت.)

ماکسیموس مجبور است برای زنده ماندن در کولوسئوم در حالی که در انتظار فرصتی است تا انتقام خود را از کومودوس، نزدیک و شخصی بگذارد، بجنگد. “در این زندگی یا زندگی بعدی، من انتقام خود را خواهم داشت”، “او snarls. ماکسیموس با تبدیل شدن به ستاره ای در رینگ، تمام انتظارات را به هم می زند. وقتی او دوباره از ایجاد جنگ تاریخی ناکام ماند، کومودوس می گوید، “تاریخ من کمی مضر است، اما آیا بربرها نبرد کارتاژ را از دست ندادند؟”

در روده کولوسئوم، جایی که زندگی ارزان است، ماکسیموس گلادیاتورهای دیگر را به ارتش تبدیل می کند. همانطور که توسط آقای ققنوس بازی کرد، Commodus مانند نسخه جدی دکتر Evil است، که به خواهرش (کونی نیلسن) می آید، در حالی که او در این ترکیب بی پروا از خون و اپرا صابون برای ماکسیموس می کوشد: “Rocky” توسط راس شکارچی گفته می شد که مل گیبسون انتخاب اصلی ماکسیموس بوده است، اما آقای کرو – با توجه به اشراف بیشتر توسط یک مدل موی سزار – دارای خشم آتشین است که به سختی می تواند مانند آقای گیبسون، قبل از استوار بودن را تحمل کند. به او. باریتون بدون مزخرف آقای کرو حتی به صدای صدای آقای گیبسون ضعیف به نظر نمی رسد، و هر دو واکه های بلند یک استرالیا را دارند که سعی در لهجه آمریکایی دارد. آقای کرو بعضی اوقات برای یک نقش انرژی زیادی دارد.

نقد فیلم گلادیاتور

 

او در ایستادن خوب نیست. در ” The Insider ”، زیر وزن اضافی که او برای این نقش به ارمغان آورد، به دام افتاد، ناراحتی مرد فعال وی در این لباس به نمایش درآمد. صحنه های نبرد در ” گلادیاتور ” بالابر و هیجان تصاویر مربوط به دوره های هنگ کنگ مانند سری ” روزی یک بار در چین ” را ندارد، جایی که درگیری ها پانا چشم نواز سکانس های رقص را دارند. موزیکال. در اینجا، آنها بیشتر شبیه ” W.W.F: The Motion Picture ” هستند که با پف کردن سینه کامل شده اند و قهرمان را به چالش می کشد تا سرمربی خود را به یک دوئل تبدیل کند.

 

اما در ” گلادیاتور ” آقای کرو حرکت می کند، و خیلی از بازیگران انگلیسی زبان نیستند که از فشارهای بدنی بسیار لذت می برند. او با شمشیری مانند زنجبیل راجرز رفتار می کند، آنرا استادانه می چرخاند و هنگام اسب سواری از هوا بیرون می کشد – نوع فلاش اکشن با الهام از فیلم های هنگ کنگ. بخش عمده ای از “گلادیاتور” از فیلم های دیگر الهام گرفته شده است، به اندازه ای که شما را مجبور به تعجب می کند که این ادای احترام است یا اینکه عملی است. عصبانیت آقای اسکات با انحطاط اروپایی، که باعث شد وی لس آنجلس “Blade Runner” را به یک نسخه آینده نگر از جمهوری ویمار جمهوری برلین تبدیل کند، در اینجا فراوان است. سربازان در قالب تشکل های “پیروزی اراده” از لنی ریفنشتال حرکت می کنند.

این فیلم می خواهد جمعیتی را که عاشق خشونت هستند، مورد انتقاد قرار دهد، اما از ارائه گلادیاتورهایی که با ببرها می جنگند، دور نمی ماند. Commodus با ابراز تردید می گوید: “قدرت برای سرگرم کردن اوباش قدرت است.” “این تنها نوع قدرت است که” گلادیاتور “آرزو می کند. در اولین نبرد فیلم، ماکسیموس به سمت “جهنم رها” می رود و سگ وفادارش پس از او فرو می رود. در زمین مبارزه، سگ کوچولو ناپدید می شود. شاید در نسخه های قبلی، این شعار کشته شود و فیلمسازان یاد بگیرند چیزهایی وجود دارد که مخاطبان فیلم نمی پذیرند.

نزدیکترین فیلم به صداقت است. ” گلادیاتور ” دارای درجه R است (در زیر 17 سال نیاز به همراه والدین یا سرپرست بزرگسال). این شامل سرگیجه ها، مثله کردنها، ضربات چسبان و حمله ببرهای عجیب و غریب است. گلادیاتور کارگردانی ریدلی اسکات؛ نوشته شده توسط دیوید فرانزونی، جان لوگان و ویلیام نیکلسون، بر اساس داستانی از آقای Franzoni. کارگردان عکاسی، جان ماتیسون؛ ویرایش شده توسط Pietro Scalia؛ موسیقی توسط هانس زیمر و لیزا جرارد؛ طراح تولید، آرتور مکس؛ تولید شده توسط داگلاس ویک، آقای فرانزونی و برانکو لوستیگ. منتشر شده توسط DreamWorks Pictures. زمان اجرا: 150 دقیقه. این فیلم دارای رتبه R است. 

 

بازیگران فیلم گلادیاتور

 1. راسل کرو (ماکسیموس)
 2. خواکین فونیکس (کومودوس)
 3. کونی نیلسن (لوسیلا)
 4. الیور رید (پروکسیمو)
 5. ریچارد هریس (مارکوس آئورلیوس)
 6. درک جاکوبی (گراچوس)
 7. دیمون هونسو (ژوبا)
 8. توماس آرانا (کوینتوس)
 9. تامی فلاناگان (سیسرو)

4.5/5 - (2 امتیاز)