تیزر تبلیغاتی چگونه ساخته می شود؟
02
جولای

 

امروزه در جهان، تبلیغات از مهمترین دلایل فروش محصولات و خدمات می باشد. سالانه شرکت های جدید کوچک و بزرگی وارد چرخه تجارت می شوند که قصد رقابت با شرکت های بزرگی که چندین سال است در حال فعالیت هستند را دارند اما چگونه می توان با آن ها رقابت کرد؟ به طور مثال چگونه به فردی که 20 سال است از یک پودر ماشین لباسشویی به خصوصی استفاده می کند به او بگوییم که این محصول را کنار بگذارد و به سراغ این برند جدید بیاید. چگونه می توان ذهنیت های مردم را که از بچگی با یک برند بزرگ شده اند را عوض کرد. یا به عبارت دیگر تیزر تبلیغاتی چگونه ساخته می شود؟

اصلا کار ساده ای نیست، زیرا این محصولات و خدماتی که سالیان سال است در کنار مردم هستند، به یک باره یک رقیب جدید، کار بسیار دشواری را دارد تا بخواهد با آن ها در رقابت باشد. یکی از مهمترین کارهایی که برندهای جدید باید انجام بدهند ساخت تیزر های تبلیغاتی است که در انواع مختلف تیزر تبلیغاتی رئال ، تیزر تبلیغاتی تلفیقی ، تیزر تبلیغاتی انیمیشنی یا موشن گرافیک صورت می گیرد. اصولا ساخت تیزر تبلیغاتی کار ساده ای نیست و هر کسی نمی تواند بدون دانش و تجربه و داشتن گروه قوی دست به کار شود و بخواهد تیزر بسازد .

شاید یک فرد با اندک دانشی و داشتن گروه اماتور بتواند پلان هایی ضبط کند و به اصلاح تدوین هم بزند ولی صد در صد خروجی مطلوبی ندارد . این پدیده در کشور ما متاسفانه بیشتر اتفاق می افتد که افرادی که هیچ تجربه و دانشی ندارند تصمیم می گیرند دست به کارهای بزرگ بزنند و خود را کارگردان و نویسنده و فیلمبردار و تدوینگر و … تیزر سازی می دانند. در حالی که شرکت های بزرگی که در زمینه ساخت ویدیو های تبلیغاتی فعالیت می کنند، دارای گروه های بسیار قوی هستند که از افراد تحصیل کرده در زمینه سینما و تئاتر در حوزه های مختلف کارگردانی ، تهیه کنندگی ، نویسندگی ، فیلمنامه نویسی ، تدوین ، جلوه های ویژه کامپیوتری و … استفاده می کنند.

در کشورمان ایران عزیز هم شرکت های بزرگی مشغول به این کار هستند که می توانند برای شرکت های بزرگ و کوچکی که جدیدا وارد بازار کار می شوند، برندینگ تبلیغاتی را شروع کنند و بتوانند اسم این برندها را بر سر زبان های مردم بیاندازد. یکی از شرکت های بزرگ در زمینه ساخت کلیپ های تبلیغاتی و صنعتی، شرکت طلوع فیلم است که با داشتن کادری جوان و حرفه ای آماده ی همکاری با تمامی استارت اپ هایی است که جدیدا فعالیت خود را آغاز کرده اند.

 

چگونه تیزر بسازیم ؟

به هر حال با وجود همه ی توضیحاتی که گفته شد مشاغل کوچکی هستند که نمی توانند از پس هزینه های ساخت کلیپ تبلیغاتی شرکت های بزرگ، بر بیایند و بودجه ای ندارند و دلشان می خواهد تیزر بسازند آیا باید این را کار را انجام بدهند یا نه؟ پیشنهاد ما این است که این کار را انجام ندهند و کار را به اهل فنش بسپارند تا خدای نکرده تیزری که می سازند اشتباها به ضد تبلیغ برایشان تبدیل نشود. ولی خب با آمدن بسترهای فضای مجازی و اپلیکیشن هایی مانند اینستاگرام می توان با گوشی موبایل از محصول خود و یا برند خود فیلمبرداری کرده و با اپلیکیشن های دیگر، موسیقی به آن اضافه کرد و در پیج ایستاگرامتان قرار داد.

 

فیلمبرداری تیزر تبلیغاتی

یکی از مهمترین چیزها، درست فیلم برداری کردن با نور و رنگ مناسب است. سعی کنید دستتان نلرزد و از وسایلی مانند اسمو موبایل استفاده کنید که لرزشگیر دارند و حرکات کمتر حس می شود. از چیزی که می خواهید فیلم بگیرید، ظاهرش را بررسی کنید به طور مثال اگر از یک ساعت مچی می خواهید فیلم بگیرید، سعی کنید با دستمالی آن را خوب تمیز کنید که کثیفی ها در تصویر نمود پیدا نباشد. صداهای اضافه در صحنه نباشد.(پیشنهاد می کنم در این مورد از مقالات فیلمبرداری ما دیدن نمایید)

تیزر تبلیغاتی چگونه ساخته می شود؟

موزیک برای تیزر تبلیغاتی

سعی کنید موسیقی مناسبی با توجه به موضوعی که می خواهید برایش تیزر بسازید، انتخاب کنید فرضا برای ساخت یک تیزر از یک نجاری، انتخاب یک موسیقی شش و هشت اصلا گزینه ی خوبی نیست ولی برای نشان دادن یک فست فود این موسیقی می تواند مناسب این کار باشد. سعی کنید با توجه به سلیقه های مخاطبانتان در پیج عمل کنید فرضا اگر بیشتر دنبال کنندگان شما نوجوانان هستند موسیقی را انتخاب کنید که آن ها بیشتر بسپندند. ( دانلود آهنگ برای ساخت کلیپ تبلیغاتی.)

کسانی که در اینستاگرام وقت خود را می گذرانند، بیشتر دنبال چیزهای جدید و متنوع هستند و حوصله ی این را ندارند که یک نفر را بنشانید جلوی دوربین تا برای آن ها سخنرانی کنند. مردم گوششان از سخنرانی پر است و دوست دارند فیلم جذابی ببیند که اگر کمدی باشد بیشتر مورد پسندشان قرار می گیرد . همه ی این ها را که گفتیم باز هم پیشنهاد نمی دهیم که بدون دانش و تجربه ی کافی دست به ساخت تیزر تبلیغاتی بزنید. سعی کنید علم این کار را به دست آوردید و با رفتن به کلاس های آموزشی کارگردانی، نویسندگی، فیلمبرداری، تدوین و ….. گروه خوب کوچکی را راه اندازی کنید تا بعد از آن بتوانید کارهای بزرگتر انجام بدهید.

تجربه به دست آوردن هم خیلی خوب است فرضا شما که علاقه مند به ساخت فیلم های تبلیغاتی هستید با موسسات ساخت تیزر تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که چند ماه شما را به عنوان کاراموز بپذیرند . اگر بتوانید در این دوره ی کاراموزی خوب عمل کنید بعید نیست که این شرکت ها بعد از اتمام کارآموزی شما را استخدام کنند. با مطالعه  مقالات تیزر تبلیغاتی، اطلاعات عمومی و تخصصی خود راجع به این حوزه را بیشتر کنید. 

 

نکات مهم در ساخت تیزر تبلیغاتی

در این جا قصد دارم 10 تا از نکته های مهم ویدیو تبلیغاتی را برایتان بگویم. این ده نکته بسیار مهم هستند که عموما شرکت های بزرگ تبلیغاتی رعایت می کنند، رعایت همه ی این اصول بسیار سخت و دشوار است و نیاز به داشتن تیم قوی و خلاق و داشتن تکنولوژی های روز دنیا می باشد به هر حال این ده مورد عبارتند از :

 

1 –  مخاطب هدف خود را انتخاب کنید

هنگام ساخت تیزر ، ابتدا باید تصمیم بگیرید که مخاطبی را که تبلیغ می کنید، انتخاب کنید. افراد در روز بیشتر از 100 تبلیغات را مشاهده می کنند (بله ، این یک عدد واقعی است) ، بنابراین اگر به درستی هدف قرار نگیرید ، ممکن است تبلیغات شما به نویز سفیدی برسد.

یک راه برای کمک به تبلیغ خود برای یافتن مخاطبان مناسب ، دریافت دانه ای از افرادی که می خواهید از طریق پیام رسانی خود هدف گذاری کنید ، به شما کمک می کند تا بهترین پیام را وارد کنید و بهترین پلتفرم تبلیغاتی را انتخاب کنید. این مربوط به خریدار شما می باشد ، نمایش های نیمه داستانی از مشتری ایده آل شما بر اساس تحقیقات بازار و داده های واقعی در مورد مشتریان موجود.

 

2 – انجام تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازار بخش مهمی از تبلیغات است. تحقیقات بازار با وارد کردن به شخص خریدار شما ، می تواند به سؤالات کلیدی در مورد بازار هدف شما پاسخ دهد ، مانند:

 • آن ها چند ساله هستند؟
 • آنها بیشتر وقت خود را صرف انجام چه کاری می کنند؟
 • در صورت وجود از چه بسترهای رسانه ای اجتماعی استفاده می کنند؟
 • آیا در مناطق حومه ای ، شهری یا روستایی زندگی می کنند؟

دانستن اطلاعات فوق در مورد مخاطب مورد نظر شما می تواند به شما در پاسخ به سؤالاتی مانند – تلویزیون یا فضای مجازی؟، اینستاگرام یا اپارات؟، بیلبورد یا اتوبوس؟، کمک کند. زیرا شما در مورد چگونگی توسل به افراد مناسب اطلاعات بیشتری خواهید فهمید.

 

3 – بستر های نرم افزاری خود را انتخاب کنید

تحقیقات بازار شما باید بینش و اعتماد به نفس لازم را برای انتخاب مؤثرترین بستر دستیابی به مخاطبان هدف خود به شما ارائه دهد. همچنین باید تحقیقاتی تکمیلی در مورد هزینه ها ، و مزایای برخی از سیستم عامل ها و روش های خاص انجام دهید.

ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از چندین سیستم عامل و روش تبلیغی می تواند حرکت صحیحی برای کمپین شما – مانند رسانه های اجتماعی و تبلیغات موتورهای جستجو باشد. این در واقع یک استراتژی عالی است ، زیرا شبکه گسترده تری را ایجاد می کند و امکان دستیابی به چشم اندازهای بیشتر را در جایی که در حال حاضر هستند باز می کند. (نقش تیزر در کمپین های تبلیغاتی چیست؟ )

 

4 – در مورد بودجه تصمیم بگیرید

برای تبلیغات باید برای درآمدزایی هزینه کنید.

تصویب بودجه شما می تواند دشوار باشد ، بنابراین با تشریح واضح و روشن ، آنچه را که لازم دارید آسان کنید:

 • کل بودجه مورد نیاز شما
 • چگونگی تقسیم هزینه ها

 

تیزر تبلیغاتی چگونه ساخته می شود؟
تیزر تبلیغاتی چگونه ساخته می شود؟

5 – تیزر هنری بسازید

تا این مرحله ، شما مخاطبان هدف و سکوی دلخواه خود را می شناسید ، اما هنوز مطمئن نیستید که چه می گویید. اینجاست که می خواهید در مورد هدف گسترده کمپین خود برای الهام بخشیدن به تبلیغ خود فکر کنید.

آیا می خواهید افراد به فروشگاه شما بیایند یا از وب سایت شما بازدید کنند؟ آیا هدف فوری شما، ثبت نام رایگان برای نرم افزار یا بارگیری کتاب الکترونیکی است؟ در مورد پیام و اینکه چگونه می تواند به هدف (های) نهایی تبلیغاتی شما وارد شود ، فکر کنید.

 

6 – دارایی های خلاقانه را توسعه دهید

همه تبلیغات به دارایی خلاقانه نیاز دارند ، اکثر تبلیغاتی که اجرا می کنید به یک یا چند مورد از موارد زیر نیاز دارند:

 • کپی تبلیغاتی کوتاه (برای تبلیغات تصویر و تبلیغات آنلاین)
 • کپی بلند (برای اسکریپت های ویدیویی)
 • عکس (برای تبلیغات آنلاین)
 • تصاویر و / یا انیمیشن های سفارشی طراحی شده (برای تبلیغات آنلاین و تبلیغات ویدیویی)
 • ویدیو (برای … تبلیغات ویدیویی)
 • GIF (برای تبلیغات آنلاین)

 

7 – اندازه گیری موفقیت و پیگیری تنظیم را تعیین کنید

مهم نیست که هدف نهایی شما از صفحه لایک ، خرید آنلاین یا استفاده از کد تبلیغی باشد ، هرگز نباید تبلیغ کنید .

موفقیت را چگونه می سنجیم؟

شما قبلاً به هدف تبلیغ خود در مرحله 5 فکر کرده اید ، بنابراین اکنون با تنظیم ردیابی تبلیغاتی مناسب ، انتظارات کمپین خود را مشخص کنید.

 

8 – تبلیغات خود را راه اندازی کنید

نیازی به گفتن نیست ، روند راه اندازی آگهی در گوگل متفاوت از Bing است. همین حرف را می توان برای هر کانال رسانه اجتماعی ، تبلیغات تلویزیونی یا تبلیغات حمل و نقل گفت.

 

9 – پیگیری و تجزیه و تحلیل عملکرد

برای کمپین هایی که مدت زمان مشخصی دارند (حمل و نقل ، تلویزیون ، و غیره) ، نحوه عملکرد نتایج تبلیغ را در برابر انتظارات تعیین کنید. از آنجا که کشیدن مقایسه ای یک به یک برای این نوع تبلیغات دشوار است ، ممکن است بخواهید برای سنجش موفقیت ، به روند کلی تجارت ، تغییر در درآمد و یا حتی ذکر رسانه ها / مطبوعات بپردازید.

برای تبلیغات آنلاین ، این روند کمی ساده تر است. نتایج بلافاصله شروع می شوند ، بنابراین می توانید ببینید بلافاصله و با گذشت زمان تبلیغات شما به چه خوبی انجام می شود. به تبلیغاتی توجه داشته باشید که با کمترین هزینه و به همان اندازه مهم ، تبلیغاتی را به همراه می آورند که هزینه های زیادی دارند اما عملکرد خوبی ندارند.

 

10 – تغییرات ایجاد کنید ، بشویید و تکرار کنید

پس از اتمام ساخت تیزر تبلیغاتی، یادگیری های خود را یادداشت کنید و آنها را در آگهی تبلیغاتی بعدی خود اعمال کنید.