کارگردان کیست

توسط tolofilmblog در فیلمسازی بدون دیدگاه

کارگردان کیست ؟

 

اگر بخواهیم بگوییم کارگردان کیست باید به این شکل تعریف کنیم که کارگردان فیلم کسی هست  که متعهد است تا اطمینان حاصل کند که هر یک از اجزای فیلم یکنواخت می شود. این کارگردان است که وظیفه رهبری و هدایت یک گروه را بر عهده دارد و اوست که باید مانند یک ناخدا کشتی را در مسیر مقصد به درستی هدایت کند . درست است که فیلمسازی یک کار کاملا گروهی است اما همه ی نفرات اگر حتی افراد باسابقه و تجربه ای هم باشند اگر  به درستی هدایت نشوند نتیجه ی کار می تواند به یک فاجعه تبدیل شود .  کارگردانان هستند که  می گویند که چگونه صحنه ها بازی شود، چه عناوین مورد استفاده قرار گیرد، چگونه شخصیت ها باید نگاه کنند و چه کسی باید نقاط خاصی را بازی کند.

کارگردان همچنین با افرادی که مسئول نظارت بر نورپردازی، منظره، نوشتن و غیره هستند، کار می کند تا اطمینان حاصل شود که تمام عناصر با یکدیگر هماهنگ شوند. یک کارگردان مدیر مسئول سه مرحله اصلی است که پیش تولید، تولید و پس از تولید هستند . کاگردان در هر سه مرحله باید انتخاب های درست و دقیقی داشته باشد و هدایت صحیح را انجام دهد . اوست که باید در مرحله ی پیش تولید بازیگران و عوامل خود را مطابق میل خود و پروژه انتخاب کند ، او در مرحله ی پس تولید باید به انتخاب لوکیشن نیز دقت کامل داشته باشد . در مرحله ی تولید وظیفه ی یک کارگردن دکوپاژ و بازی گرفتن از بازیگران و ایجاد حس در آن هاست . یک کارگردان باید به همه ی موارد نظارت داشته باشد . از گریم بازیگر گرفته تا طراحی صحنه ( مقاله مربوط به طراحی صحنه )  و حتی باید صدایی که صدابردار سر صحنه گرفته است را گوش دهد . در مرحله ی پس تولید هم باید بر سر مونتاژ حضور داشته باشد و بر کار تدوینگر نظارت کند ، زیرا او بوده که دگوپاژها را زده و او می داند که قصدش از گرفتن پلان ها چه بوده است .

 

وظایف کارگردان چیست ؟

علاوه بر کنترل تقریبا هر جنبه ای از فیلم، کارگردان فیلم نیز نقش مهمی در جنبه های فنی دارد . وقتی کارگردان فیلمنامه ( مجموعه ای از فیلمنامه های معروف ) را می خواند باید ببیند که آیا این فیلمنامه روابطش منطقی است ، او است که تصمیم می گیرد که بازیگر کی ایستاده باشد کی بنشیند و چه طمانی راه برود .

کارگردان به بازیگران کمک می کنند تا شخصیت ها را درک کنند. آنها ممکن است انگیزه کاراکتر برای یک اقدام خاص یا داستان پشت خود را توضیح دهند. یکی از اهداف یک کارگردان این است که بازیگران را برای انجام بهترین کار خود بکشاند.

هنگامی که فیلم به مرحله ی مونتاژ می رسد ،  تدوینگر باید به نظرات کارگردان به خوبی گوش بدهد و این دو باید بتوانند به خوبی با هم ارتباط بر قرار کنند و ذهن هایشان را مثل هم بکنند چون نمی شود این دو بر خلاف هم کار کنند .  کارگردان فیلم نیز می تواند تصمیم بگیرد که خدمه نیاز به انجام یک صحنه یا صحنه خاص دارد. در نهایت تدوینگر باید به حرف های کارگردان گوش بدهد زیرا که ناخدای کشتی اوست و بهترین هدایت کننده ی گروه کسی نیست جز کارگردان .  یک کارگردان خوب فیلم باید دغدغه های مالی تهیه کننده را در نظر بگیرد زیرا بعد از کارگردان مهمترین فرد در گروه تهیه کنند هست .

 

وظایف تهیه کننده

تهیه کننده کسی است که بودجه ی فیلم را توانسته است تهیه کند یا از سرمایه شخصی خود و یا پیدا کردن اسپانسرهای مالی ، پس کارگردان  همچنین مسئول رسیدگی به اکثر نگرانی های بودجه فیلم است. او باید بداند که فیلمش هزینه اش چه مقدار است ، سعی کند از عوامل ، لوکیشن ها ، بازیگران و … استفاده کند که با بودجه فیلم سازگاری داشته باشد .  این ممکن است شامل استخدام بازیگرانی است که با دستمزد  پایین کار می کنند، از اعضای خانواده یا دوستان خود برای کمک به برخی از کارهای پشت صحنه و یا راه اندازی راهکارهای ارزان قیمت برای اجرای ایده استفاده می کند. به هر حال در اوضاع مالی این روزهای سینما یک کارگردان باهوش باید به این نکته ها توجه زیادی داشته باشند ، تهیه کننده ها خیلی خوشحال تر می شوند که سرمایه کمتری را برای ساخت یک فیلم بگذارند و سود بیشتری را ببرند به طور مثال تهیه کننده دوست دارد فیلم به جای 80 روز فیلمبرداری با 50 روز به اتمام برسد ، پس اگر کارگردانی نتواند توقعات تهیه کننده را بر آورده کند و فیلمش نتواند در اکران فروش خوبی داشته باشد آن تهیه کنند دیگر با او کار نمی کند و به سراع کارگردان هایی می رود که با پول کمتری فیلم با کیفیتی را بسازند .

 

 محل کار یک کارگردان چگونه است ؟

محل کار کارگردان کجاست

 اغلب در محیط کاری یک کارگردان فیلم فشار زیادی وجود دارد. کارگردانان فیلم باید بیشتر تصمیمات را اتخاذ کنند؛ بنابراین موفقیت فیلم بستگی به آنها دارد. علاوه بر این، در حالی که کارگردانان فیلم در حال کار بر روی یک فیلم هستند، بازیگران و عوامل شاید به فکر پروژه بعدی  خود هستند. به طور مثال شاید یک کارگردان پرکار نهایت سالی یک اثر سینمایی بسازد اما یک بازیگر یا شاید مدیر فیلمبرداری ( نکات حرفه ای راجع به فیلمبرداری ) و یا حتی گریمور در سال بیش از چهار یا پنچ پروژه بروند . یک فیلم سینمایی ( دانلود فیلم سنمایی جدید ) شاید وقت کامل یک سال کارگردان را بگیرد که برای بقیه ی عوامل اینگونه نیست ، بازیگران که در مرحله ی پیش تولید و تولید هستند ، در مرحله ی پیش تولید سر تمرین ها می آیند و در مرحله ی تولید هم سر سکانس هایی که بازی دارند ، مدیر فیلمبرداری در مرحله ی پیش تولید فقط چند روز برای بازدید از لوکیشن ها می آید و انتخاب محل قرار گرفتن پروژکتور های نوری اش ، گریمور در پیش تولید فقط چند روز برای تست گریم می آید و بعد در مرحله ی تولید بر سر پروژه است ولی کسی که باید همه ی ساعت های پیش تولید ، تولید و پس تولید را حضور داشته باشد کسی نیست جز کارگردان . اوست که باید حواسش به همه چیز و همه کس باشد . حتی به چایی خوردن عوامل نیز باید دقت داشته باشد ، او نباید بگذارد که در پروژه اش کوچکترین استرس و ناراحتی پیش بیاید . ولی اگر بخواهیم بگوییم کارگردان در کدامیک از مراحل فیلم باید انرژی بیشتری بگذارد صد در صد باید گفت در مرحله ی تولید . البته هر چه در پیش تولید برنامه ریزی ها بهتر و دقیق تر باشد این فشار و بار کاری بر کارگردان کمتر می شود در زمان ضبط.

 

دستیار کارگردان

یک کارگردان خوب باید در انتخاب دستیارهایش به شدت دقت کند ، دستیار خوب خیلی می تواند به او در برداشتن بار کاری و از بین بردن فشارهای عصبی و استرسی کارگردان موثر باشد . دستیار اول کاگردان نزدیک ترین شخص به کارگردان است . معمولا کارگردان ها بیشتر خواسته هایشان از عوامل و بازیگران را به دستیارشان می گویند و اوست که فرامین کارگردان را به عوامل می گوید . کارگردان ها باید امین ترین و مورد اعتمادترین و صبورترین و کاربلدترین دستیار را برای خودش انتخاب کند و انتخاب دستیارهای دو و سومش را بر عهده ی دستیار اول بگذارد ، زیرا آن نیز مانند دستیار اول که از کارگردان اطاعت می کند باید از دستیار اول اطاعت کنند .

کارگردان کیست

 

 خصوصیات یک کارگردان خوب چیست ؟

یک کارگردان خوب مهمترین چیزی که باید بلد باشد مدیریت است ، مدریت گروه . او کسی است که باید کشتی را به مقصد برساند ، نباید ایرادی و یا مشگلی در کشتی او وجود داشته باشد . او باید با صبر و حوصله و به دور از استرس کارها را به پیش ببرد باید حکم پدرخانواده را داشته باشد ، او باید بهترین تصمیم ها و درست ترین تصمیم ها را در زمان مناسبش بگیرد . او باید بداند که با عوامل چگونه برخوردی داشته باشد ، یک کارگردان خوب باید روانشناسی تا حدی بلد باشد ، از چهره ی بازیگر و عواملش ناراحتی ها را بفهمد و با آن ها صحبت کند . او باید بداند کی خشم خود را کنترل کند در چه زمانی شوخی کند ، چه موقع جدی باشد و چه موقع کار کند و چه زمانی استراحت کند . باید جوری برخورد داشته باشد که گروه هم به تبعیت از او برخورد مناسب و درستی با یکدیگر داشته باشند. عوامل جدید گروه باید احترام بزگترها و با سابقه ترها را داشته باشند و همچین بلعکس . افراد با تجربه علم و تجربه اشان را به آن ها یاد دهند .

 

وظیفه ی اصلی یک کارگردن چیست ؟

وظیفه ای اصلی یک کارگردان ، فیلم خوب ساختن است و فیلم خوب زمانی ساخته می شود که همه چیز درست در سر جایش قرار داشته باشد . بازی های درست ، قاب و نور عالی ( انواع نور در فیلمبرداری را بشناسید ) ، طراحی صحنه ، گریم ، صدا و حتی تولید و تدارکات . یک فیلم را می توان به بدن یک انسان تشبیه کرد که هر یک از عوامل در نقش عضوی از بدن هستند و قلب و مغز همان کارگردان است . پس کارگردانی می تواند فیلم خوب بسازد که سعی کند از مغز فرمان درست به همه ی اعضای بدن برساند و مانند قلب وظیفه ی ساخت خون و خون رسانی را بر عهده بگیرد . کارگردانی موفق است که هم فیلم خوبی ساخته باشد و هم خاطره ی خوبی در ذهن های بازیگران و عواملش از خود به یادگار گذاشته باشد .

 

کارگردان کیست